Śledztwo, prowadzone przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku, dotyczące działalności międzynarodowej grupy przestępczej dokonującej oszustw metodą "na policjanta", nadzoruje Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Ofiarami przestępców mieli być m.in. obywatele Szwajcarii.

"Jeden z członków grupy Sandro B., wobec którego stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, w toku postępowania powoływał się na fakt leczenia psychiatrycznego. Prokurator dokonał weryfikacji dokumentacji medycznej podejrzanego. W wyniku podjętych czynności ustalono, że zawiera ona poświadczające nieprawdę wpisy dokonane przez lekarza psychiatrę, rzekomo prowadzącą leczenie podejrzanego"

– podał Dział Prasowy PK.

Jak ustalono, chodzi o ekspertkę z dziedziny psychiatrii wpisaną na listę biegłych Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Na polecenie prokuratora funkcjonariusze KWP w Gdańsku zatrzymali psychiatrę. Kobieta usłyszała łącznie 25 zarzutów dotyczących m.in. poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej. Prokuratura nie informuje, jakiej wartości korzyści majątkowe lub osobiste biegła przyjęła od Sandro B. w zamian za sfałszowanie historii leczenia. Czyny zarzucane podejrzanej zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.

"Prokurator zastosował wobec podejrzanej środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego w kwocie 50 tysięcy złotych, zakazu opuszczania kraju oraz zawieszenia podejrzanej w wykonywaniu zawodu lekarza. Ponadto prokurator dokonał zabezpieczenia majątku podejrzanej w wysokości 111 tysięcy złotych"

– podała Prokuratura Krajowa