


23 stycznia odbyło się spotkanie Rady ds. Apostolstwa Świeckich KEP, gdzie jednym z poruszonych tematów była kwestia roli kobiet w Kościele katolickim. Dyskusję rozpoczął wykład Zuzanny Flisowskiej-Caridi, pracującej w międzynarodowej organizacji „Voices of Faith”, czynnej obserwatorki procesu tzw. drogi synodalnej w Niemczech.
Zwróciła ona uwagę, że „temat roli kobiety w Kościele będzie w najbliższych latach jednym z ważniejszych” oraz wskazała przestrzenie, „w których, we wspólnocie Kościoła, można by kobiecie przyznać większe i ważniejsze miejsce, bez zmiany obowiązującej doktryny”.
Jak informuje w swoim komunikacie Rada ds. Apostolstwa Świeckich, „byłaby to odpowiedź na apel papieża Franciszka, który w Evangelii gaudium pisze, że >>potrzeba jeszcze poszerzyć przestrzenie dla bardziej znaczącej obecności kobiet w Kościele<<”.
W ostatnich tygodniach papież Franciszek w motu proprio „Spiritus Domini” zdecydował o zmianie kanonu Kodeksu Prawa Kanonicznego, dopuszczając kobiety do posługi lektoratu i akolitatu, co stało się niejako w wielu przypadkach potwierdzeniem stanu faktycznego.
Czytaj również
Papież Franciszek zmienia zapis Kodeksu Prawa Kanonicznego. Chodzi o posługę kobiet
Rola kobiet w Kościele jest także istotnym elementem przywołanej już niemieckiej drogi synodalnej, która ma stanowić odpowiedź duchownych na realia współczesności. Kwestia drogi synodalnej budzi kontrowersje zarówno wśród niemieckiego episkopatu, jak i na linii Niemcy-Watykan. Zwolennikiem szerszego włączenia kobiet w pracę Kościoła był poprzedni przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, kard. Reinhard Marx, który nie wykluczał nawet możliwości kapłaństwa kobiet.
O tym, że sprawa wciąż jest przedmiotem dyskusji, mówi też obecny przewodniczący niemieckich biskupów, Georg Baetzing.
- Są w teologii bardzo dobrze opracowane argumenty, które przemawiają za tym, by otworzyć dla kobiet posługę sakramentalną - mówił w grudniu 2020 na łamach "Herder Korrespondenz".
Czytaj również
Droga Synodalna - ryzyko rozłamu?
Sprawa diakonatu kobiet była przez media umieszczana wysoko na agendzie odbywającego się w końcówce roku 2019 Synodu Amazońskiego, jednak nie podjęto wówczas w tej sprawie żadnych wiążących decyzji. Wskazano jednocześnie na potrzebę dalszego dyskutowania tej kwestii.
Czytaj również
Przyjęto końcowy dokument Synodu amazońskiego. Padły decyzje ws. bardzo kontrowersyjnego tematu
Rada ds. Apostolstwa Świeckich polskiego Episkopatu przyznała, bo sobotnim spotkaniu, że temat roli kobiet w Kościele jest „ciekawy i aktualny” i pojawi się także na kolejnych posiedzeniach.
"W trakcie debaty zwrócono uwagę na fundamentalne znaczenie Maryi w kształtowaniu duchowości kobiety, a także na przykłady kobiet, które wywarły wielki wpływ na historię Kościoła i świata i które mogą być wzorem dla współczesnych kobiet" - czytamy w komunikacie na stronach KEP.