Od 17 lat codziennie pełnią służbę przy łóżkach osób chorych na nowotwory, często w stanie terminalnym. Jednak aby móc jeszcze lepiej i pełniej wykonywać swoją pracę, teraz to oni proszą o wsparcie. Do tej pory wolontariusze z hospicjum odwiedzali swoich chorych w ich domach. Mając jednak świadomość, że nie wszyscy mogą sobie pozwolić na opiekę w domu, chcą stworzyć Dom Hospicyjny. 

Jego budowa ruszyła w ubiegłym roku. Inwestycja powstaje w Sołtykowie na terenie gminy Skaryszew. Jak informowała w połowie stycznia firma, która zajmuje się budową, kończone były prace na parterze i zaczynane na pierwszym piętrze. Jednak wiadomo, że każda taka inwestycja to ogromny koszt. 

Hospicjum zabiega o wsparcie z różnych stron. W ostatnich dniach pojawiła się szansa na pomoc od władz powiatu radomskiego. O zamiarach wsparcia hospicjum poinformował starosta powiatu radomskiego Waldemar Trelka, jednocześnie zachęcając do podobnego gestu inne samorządy. 

Działalność hospicjum nie ogranicza się jedynie do Radomia. Podopieczni hospicjum mieszkają na terenie pięciu powiatów. Trzeba zaznaczyć, że hospicjum otacza swoją opieką nie tylko osoby chore, lecz w dużym stopniu także ich rodziny, zarówno w trakcie opieki nad chorym, ale i po jego śmierci. 

Przedstawiciele hospicjum zwracają się z prośbą do każdego, kto może i chciałby wesprzeć ich działalność, o przekazanie 1 proc. podatku. Wystosowali ją w mediach społecznościowych.

„Prosimy o przekazanie 1 proc. podatku, abyśmy mogli pomóc jak największej liczbie chorych i ich bliskim zwracających się do nas o wsparcie. To nie są anonimowi ludzie. To może być wasz sąsiad, znajomy, ktoś z rodziny. Służymy naszym podopiecznym dzieciom, młodocianym i dorosłym, w dzień i w nocy. Nikt z nas nie pobiera za to wynagrodzenia. Budujemy też wspólnie z wami hospicjum stacjonarne – pierwsze na ziemi radomskiej. Do tej posługi potrzebujemy zarówno osób z przygotowaniem medycznym, jak i innych ludzi do szerokiej gamy hospicyjnych zadań, a także środków finansowych. Liczy się każdy grosz. Dlatego prosimy was, Drodzy, o włączenie się w to nasze wspólne DZIEŁO”

– czytamy w zamieszczonym poście. 

Szczegóły można znaleźć na stronie hospicjum.radom.pl.


Tekst pochodzi z Dodatku Mazowieckiego Gazety Polskiej Codziennie z 27 stycznia 2021 r.