W Polsce trwa dyskusja o szczepieniach poza kolejnością - najpierw wybuchł skandal na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, ostatnio podobną sytuację dało się zaobserwować na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Do dyskusji włączyło się również Porozumienie Chirurgów - stowarzyszenie oficjalnie medyczne, lecz często zajmujące się komentowaniem rzeczywistości politycznej, w szczególności krytyką rządu.

"A o innych celebrytach Pan Minister już zapomniał? Oto poczet tych, którzy też dostali szczepionkę poza kolejnością i wcale nie ma tam Jandy" - napisano z konta organizacji na Twitterze.

Grafika, którą udostępniła organizacja chirurgów to typowy fake news - już wcześniej dementowano informację o szczepieniach polityków Solidarnej Polski, ale najwidoczniej ta informacja nie dotarła do członków Porozumienia Chirurgów. 

Czym jest Porozumienie Chirurgów?

Wchodzimy na stronę internetową tej organizacji. 

- Porozumienie Chirurgów SKALPEL skupia lekarzy specjalistów oraz lekarzy specjalizujących się w dziedzinach medycyny zabiegowej z terenu całej Polski. Celem naszego stowarzyszenia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa i polityków na stale pogarszający się dostęp Polaków do świadczeń zdrowotnych głównie z zakresu chirurgii ogólnej, ale także i innych specjalności zabiegowych, który wynika przede wszystkim z głębokiego kryzysu pokoleniowego wśród chirurgów. Alarmujący stan polskiej chirurgii stał się podstawą podjętych przez członków PCh SKALPEL kroków zmierzających do wdrożenia w trybie priorytetowym niezbędnych reform w zakresie szkolenia specjalizacyjnego oraz poprawy warunków pracy we wszystkich oddziałach i klinikach zabiegowych w Polsce

- można przeczytać w opisie tej inicjatywy.

W KRS znajdujemy informację, że stowarzyszenie Porozumienia Chirurgów Skalpel zostało zarejestrowane w kwietniu 2020 roku. W jego władzach zasiadają m.in. Katarzyna Pikulska, o której było głośno w czasie protestu lekarzy rezydentów, przez "Gazetę Wyborczą była ona uznawana za "jedną z liderek" protestu; jak również Krzysztof Hałabuz czy Daniel Łuszczewski - związani z Porozumieniem Rezydentów, również aktywni w czasie protestów. Łącznie stowarzyszeniem zarządza siedmioosobowy zarząd.

Przeprosiny i konsekwencje

Ostatecznie Porozumienie Chirurgów zamieściło przeprosiny za kolportowanie fake newsa, usunęło też wpis.

- W związku powieleniem przez nas niepotwierdzonej informacji o zaszczepieniu znanych polityków przeciwko Covid informujemy, że sprawa została wyjaśniona i źródło z którego korzystaliśmy okazało się niewiarygodne za co przepraszamy osoby mogące poczuć się za pokrzywdzone

- napisano na Twitterze.

Rysa na wizerunku stowarzyszenia pozostanie jednak na długo: