Wspominamy ofiary, oddajemy głos świadkom

– Rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz to jest dzień, w którym przede wszystkim wspominamy ofiary – mówi Tomasz Stefanek, pełnomocnik Dyrektora Instytutu Pileckiego ds. programowych. – Skupiamy uwagę także na byłych więźniach obozów koncentracyjnych i ocalałych z Holokaustu. Wsłuchujemy się w ich głos, który jest świadectwem rzeczywistości historycznej takiej, jaka ona była. Pozwala to precyzyjnie oddzielić ofiary od sprawców, ale także niesie przesłanie na dziś i na przyszłość. Jest to przesłanie o wymiarze międzynarodowym, o uniwersalnej treści. Dlatego, w Instytucie Pileckiego, w tym roku przygotowaliśmy bardzo międzynarodowy program. Będziemy go realizować online, ze względu na epidemię, ale dzięki temu organizowane przez nas dyskusje, debaty, pokazy filmów odbędą się wirtualnie w Warszawie, w Berlinie i w Stanach Zjednoczonych – podkreśla Tomasz Stefanek. – Wezmą w nich udział Ocaleni z Zagłady, m.in. pani Anna Grygiel-Huryn, która uratowała się z getta w Zakliczynie pod Tarnowem, ale obok nich także polscy historycy i międzynarodowi eksperci z Niemiec i USA.

Spotkanie wyzwalanych i wyzwolicieli – program współpracy z Narodowym Muzeum II Wojny Światowej w Nowym Orleanie (USA)

28 stycznia inaugurujemy partnerski program z Narodowym Muzeum II Wojny Światowej w USA – mówi dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego. – Nasza współpraca rozpoczyna się dyskusją poświęconą doświadczeniom więźniów obozów i tych którzy obozy wyzwalali. Nawiązując do rocznicy wyzwolenia Auschwitz chcemy opowiedzieć o doświadczeniu spotkania: tych, którzy oczekiwali na wyzwolenie, w obozach, zamknięci, umierając lub wykonując niewolniczą pracę, oraz ich wyzwolicieli – podkreśla Wojciech Kozłowski. –  Oddając głos świadkom, chcielibyśmy podyskutować o tych dwóch perspektywach, które potem wpływały nie tylko na dalszy los tych ludzi, ale w ogóle odzwierciedlały historię Europy po 1945 roku.

W ten sposób rozpoczynamy partnerską współpracę z Narodowym Muzeum II Wojny Światowej w Nowym Orleanie – mówi Wojciech Kozłowski. – Umówiliśmy się już na dwie następne dyskusje, w marcu i w maju. W marcu będziemy rozmawiać o kolejnym ważnym doświadczeniu, naocznych świadków, dotyczącym wybuchu wojny. W Polsce wszyscy wiemy, kiedy wojna wybuchła, dla Amerykanów wojna zaczyna się w grudniu 1941 roku. Intencją tej dyskusji, obok pokazania jak początek wojny jest pamiętany przez świadków, jest podkreślenie, jak odmienne doświadczenia wpływają na naszą pamięć o II wojnie światowej. Amerykanie naprawdę pamiętają ją inaczej, mimo, że oczywiście mają świadomość, że zaczęła się ona w 1939 roku niemieckim atakiem na Polskę. Trzecia z tych debat poświęcona będzie wojnom o pamięć. Odbędzie się ona w maju, w okolicy rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. Serdecznie na te dyskusje zapraszam – dodaje dyrektor Instytutu Pileckiego.

Berlin, Warszawa, Nowy Orlean. Cykl wydarzeń online

25 stycznia Auschwitz a wyzwania edukacji historycznej i obywatelskiej” – debata online. Oddział Instytutu Pileckiego w Berlinie. Udział wzięli: Piotr Cywiński (dyrektor Muzeum Auschwitz), Deborah Hartmann (dyrektor Miejsca Pamięci Domu Konferencji w Wannsee, Berlin), Michaela Küchler (ambasador, pełnomocnik Rządu Niemiec ds. upamiętnienia Holokaustu), Hanna Radziejowska (kierowniczka oddziału Instytutu Pileckiego, Berlin). Moderator” Mateusz Fałkowski (Instytut Pileckiego, Berlin).

27-29 stycznia wirtualny pokaz filmów „Świadectwo. Filmy dokumentalne o Zagładzie” z debatami wprowadzającymi. Online udostępnione zostaną na trzy dni trzy filmy związane z Zagładą: „Linia 41” (Niemcy, Reż. Tanja Cummin), „Anioły Żegoty” (Polska, reż. Rafał Geremek). „Świadkowie epoki. Ku Zagładzie” (Polska, scen. i reż. Małgorzata Grygiel, Michał Miziołek, Instytut Pileckiego we współpracy z FINA). Debaty moderuje dr Mateusz Werner.

Więcej informacji i link do rejestracji na całe wydarzenie: https://instytutpileckiego.pl/pl/wydarzenia/swiadectwo-filmy-dokumentalne-o-zagladzie

Film Instytutu Pileckiego i FINA „Świadkowie epoki. Ku Zagładzie” na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=T4Gt0bsLKYg

28 stycznia „Wyzwoliciele i wyzwoleni” – pierwsza z cyklu debat zorganizowanych przez Instytut Pileckiego i Narodowe Muzeum II Wojny Światowej (USA) w ramach wspólnego projektu „II WOJNA ŚWIATOWA: ŚWIADKOWIE I PAMIĘĆ”. Udział wezmą: dr Wojciech Kozłowski (dyrektor Instytutu Pileckiego), dr Robert Citino (dyrektor wykonawczy Instytutu Badań nad Wojną i Demokracją, USA), Gordon „Nick” Mueller (dyrektor i emerytowanym dyrektor generalny Muzeum Narodowego II Wojny Światowej, USA). Moderuje dr John Cornell (Instytut Pileckiego).

Więcej informacji i link do rejestracji na wydarzenie: https://instytutpileckiego.pl/pl/wydarzenia/ii-wojna-swiatowa-swiadkowie-i-pamiec-czesc-1-wyzwoliciele-i