Premier w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu: Pamięć to ważna część naszej tożsamości

Dziś przypada 76. rocznica uwolnienia więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. "Kiedy Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość, nikt nie przypuszczał, że na jej terenach niemieccy naziści zbudują najstraszliwszą machinę śmierci w historii świata – KL Auschwitz-Birkenau; pamięć o ofiarach stanowi ważną część naszej tożsamości" - napisał dziś premier Mateusz Morawiecki.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/DzidekLasek/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Organizacja Narodów Zjednoczonych 1 listopada 2005 roku uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Datę wyznaczono na rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau przez Armię Czerwoną.

"Kiedy Polska w 1918 roku odzyskała po 123 latach niepodległość, nikt nie przypuszczał, że na jej terenach niemieccy naziści zbudują najstraszliwszą machinę śmierci w historii świata – KL Auschwitz-Birkenau. Pamięć o ofiarach stanowi ważną część naszej tożsamości"

- napisał szef rządu na Twitterze.

Liczba ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 milionów, jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród ofiar Zagłady szacowana jest według różnych źródeł na 2,6-3,3 mln osób.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#KL Auschwitz #Mateusz Morawiecki #Niemcy #obóz

mg
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo