Rumuni oszukali 231 osób. Wyłudzali pieniądze za fikcyjne usługi lub towary

Do Sądu Okręgowego w Gliwicach trafił akt oskarżenia przeciwko dwóm obywatelom Rumunii, którym śląska Prokuratura Krajowa zarzuca udział w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej pieniądze za fikcyjne towary lub usługi. Według oskarżyciela mężczyźni oszukali 231 osób na kwotę 1,7 mln zł.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com / AJEL

Śledztwo w tej sprawie prowadziło Centralne Biuro Śledcze Policji pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Prokurator zarzucił Emilianowi S. i Lucianowi A. m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa "w stosunku do mienia znacznej wartości", a także pranie pieniędzy. Jeżeli sąd uzna winę oskarżonych, grozić im będą kary pozbawienia wolności do 10 lat.

Prokuratura podała dziś, że grupa przestępcza, w której działali Rumuni, funkcjonowała od listopada 2016 roku do sierpnia 2017 na terenie różnych polskich miast. Głównym obszarem ich działania były Katowice, Warszawa, Gdańsk, Sopot i Poznań. "Działali także za granicą, na terytorium Rumunii i innych krajów europejskich" – przekazała prokuratura.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa przestępcza za pośrednictwem Internetu wyłudzała od klientów pieniądza za towary i usługi, których nie zamierzała świadczyć. Pokrzywdzeni nie otrzymywali zamówionych produktów, ani zwrotu pieniędzy. Ofiarami nieuczciwego procederu padło 231 osób. Przestępcy wyłudzili ponad 1,7 miliona złotych oraz 8,5 tysiąca euro.

Oskarżeni wraz z innymi osobami mieli zakładać rachunki bankowe, zarejestrowane na fałszywe dane. Podawali się za Francuzów, tworząc w ten sposób kilkadziesiąt rachunków ułatwiających im pranie pieniędzy z przestępstw.

Transferowali wyłudzone pieniądze na inne rachunki bankowe. Miało to na celu udaremnienie lub znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępnego pochodzenia środków pieniężnych o znacznej wartości. Jednak w toku śledztwa prokurator dokonał blokady pieniędzy na kwotę 980 tysięcy złotych oraz ponad 85 tysięcy euro

– podała PK. Pieniądze te uznano za dowody rzeczowe, których przepadek będzie mógł orzec sąd rozpoznający sprawę. Ponadto na mieniu jednego z oskarżonych dokonano zabezpieczenia na kwotę ponad 65 tysięcy złotych.

Emilian S. i Lucian A. od momentu zatrzymania są tymczasowo aresztowani.

Dział Prasowy PK przekazał, że śląska prokuratura nadal prowadzi śledztwo "zmierzające do ustalenia i zatrzymania pozostałych członków tej międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej".

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Rumuni #oszuści #Gliwice #wyłudzenia #fikcyjne usługi

tm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo