Co czeka służbę zdrowia po koronawirusie? Likwidacja kolejek do specjalistów i plan odbudowy

Zlikwidowanie kolejek do lekarzy specjalistów czy plan odbudowy zdrowia Polaków - to plan dla służby zdrowia na czasy po epidemii koronawirusa. Mówił o tym dziś w Telewizji Republika rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Tomasz Sakiewicz/Wojciech Andrusiewicz
fot. Telewizja Republika

We wtorkowym "Dziennikarskim Pokerze" w Telewizji Republika gościł rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Rozmawiano m.in. o opóźnieniach dostaw szczepionek i przyczynach takiego stanu rzeczy. Padło też pytanie - ile osób jest obecnie zaszczepionych w Polsce?

- Na dziś mamy zaszczepionych w granicach 780 tys. osób, ale ona na pewno przybędzie. Jest zaszczepionych ponad 100 tysięcy osób drugą dawką, czyli są zabezpieczone. Te 100 tysięcy to głównie medycy

- mówił Andrusiewicz w "Dziennikarskim Pokerze"

"Medycy i pani Janda" - dodał prowadzący redaktor Tomasz Sakiewicz. 

- To pozostawię bez komentarza. 99,9 procent medyków i jacyś celebryci, których trzeba było zaszczepić drugą dawką, żeby to miało ręce i nogi

- odpowiedział rzecznik resortu zdrowia.

Plan odbudowy zdrowia

W czasie, gdy służba zdrowia zmaga się z epidemią koronawirusa, pojawiły się problemy z leczeniem pozostałych schorzeń, co zwiększyło liczbę zgonów z powodu chorób innych niż COVID-19. "Czy szpitale wrócą do normy? Może można te szpitale jakoś udrożnić?" - zapytał Tomasz Sakiewicz. 

- Każdy wnikliwy obserwator, który analizuje codzienne raporty Ministerstwa Zdrowia, zwróci uwagę na jeden fakt, który świadczy o tym, jakie zabiegi czynimy żeby odmrażać tę służbę zdrowia. Jeszcze mniej więcej 2 miesiące temu liczba dostępnych łóżek dla pacjentów covidowych była w granicach 35 tysięcy. Dziś ta liczba łóżek covidowych przy cały czas spadającej zajętości łóżek, bo to musi współgrać ze sobą, to jest poniżej 30 tysięcy. My prosiliśmy wojewodów, żeby odmrażać te uwolnione łóżka właśnie i przekierowywać je dla pacjentów z innymi schorzeniami, szczególnie dla interny. Żeby pacjenci, którzy chorują na inne schorzenia, mogli być na bieżąco do szpitali przyjmowani i żeby szpitale nie zajmowały się tylko covidem 

- wskazał Andrusiewicz.

Rzecznik ministerstwa zdrowia zapowiedział też likwidację kolejek do lekarzy specjalistów, a także - co ważne - plan odbudowy zdrowia Polaków:

"Na pewno drugą rzeczą, którą chcemy w tym aspekcie zrobić, mówimy tu pewnie o wiośnie, chcemy uruchomić plan odbudowy zdrowia Polaków. Żeby właśnie odbudować zdrowie Polaków poprzez szereg badań dedykowanych dla pacjentów 40+. Żeby każdy z nas po covidzie mógł dokładnie zweryfikować stan swojego zdrowia, wszystkie wskaźniki, które są dość istotne, tak żeby ta pierwsza diagnostyka była dokładnie zaplanowana przez państwo, a my byśmy mogli odebrać swój bon, bo to będzie coś w rodzaju swojego bonu do wykorzystania przy diagnostyce. Na podstawie tej pierwszej diagnozy, żebyśmy mogli podjąć dalsze leczenie. Kolejny krok to odkolejkowanie służby zdrowia - chcemy by do specjalistów nie obowiązywały limity kolejkowe"

 Źródło: niezalezna.pl

 

#koronawirus #Ministerstwo Zdrowia #Telewizja Republika #Wojciech Andrusiewicz

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo