Nawalny a russkaja dusza

  

Wielki rosyjski pisarz końca XIX w. Michaił Sałtykow-Szczedrin był bezlitosnym analitykiem rosyjskich wad, także potwornej i niszczącej ducha narodu korupcji. Pełniąc przez lata wysoki urząd, był znienawidzony przez podwładnych i miejscowych przedsiębiorców, bo nie tylko sam nie brał łapówek, lecz także nie pozwalał brać innym!

On to mawiał: „Kiedy w Rosji zaczynają mówić o patriotyzmie, wiedzcie: gdzieś coś ukradli”. Zajrzałem do putinowskiej TV po demonstracjach wywołanych filmem Nawalnego i wszystko się zgadza: totalne wzmożenie „patriotyczne” i obrona świętej niewinności Putina. Wspomniałem inną diagnozę pisarza, znawcy „duszy rosyjskiej”: „Jeśli dać Rosjanom możliwość wybrania przywódcy, wybierają najbardziej kłamliwego, okrutnego, podłego… Wraz z nim mordują, grabią, gwałcą, by później na niego zwalić winę. A po jakimś czasie Cerkiew ogłasza go świętym”

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts