Haskie muzeum Mauritshuis posiada w swoich zbiorach jedną z największych kolekcji obrazów Jana Vermeera. Ten wybitny holenderski malarz słynie m.in. obrazu  "Dziewczyna z perłą". I właśnie to dzieło zostało wybrane przez naukowców do wyjątkowego projektu.

Firma Hirox zajmująca się produkcją mikroskopów zdecydowała się bowiem na niesamowity pokaz możliwości swoich urządzeń. Producentowi udało się sfotografować swoim sprzętem obraz Mona Lisy północy. Prace, których efekty możemy dziś podziwiać, rozpoczęły się w 2018 r. Wtedy też, by zespół Hiroxa mógł swobodnie pracować, część muzeum została zamknięta.

I tak, choć widzieliśmy już niejeden cyfrowy skan znanego obrazu wykonany z ogromną rozdzielczością, Hirox wspiął się na kolejny poziom. Jak podaje spidersweb.pl, nie mamy tu do czynienia tylko z płaskimi ujęciami, ale z pełną mapą 3D obrazu. Dzięki temu możemy dosłownie podejrzeć technikę artysty. Widać grubość farby każdego pociągnięcia pędzla.

Mapa 3D została udostępniona tylko dla kilku fragmentów obrazu, ale każdy z nich robi ogromne wrażenie. Nawigowanie po ogromnym powiększeniu przypomina oglądanie górskich widoków 3D w Google Maps. Strona Hirox umożliwia też nałożenie na obraz mapy głębi pokazującej strukturę

- czytamy.

Zobaczcie film:

Do stworzenia takiego efektu potrzebnych było aż 9100 fotografii. Jak pisze spidersweb.pl, osiągnięcie takiego poziomu zdjęć makro jeszcze bardzo długo nie będzie możliwe w domowych warunkach.

Zdjęcie wykonane przez Hirox można podziwiać bezpośrednio na stronie internetowej producenta. Całość działa w przeglądarce. Bardzo płynnie! 

KLIKNIJ!
 


Projekt został uwieczniony przy użyciu mikroskopu Hirox 3D Digital Microscope RH-2000 rejestrującego obraz 2D oraz 3D. Sensor CMOS rejestruje obraz w rozdzielczości zaledwie 1900 x 1200 pikseli, ale robi to w 50 kl/s. Sprzęt umożliwia robienie map 3D na bazie wielu klatek z przesuniętym punktem ostrości, co dodatkowo można połączyć z ruchem całego obiektywu w osi Z (prostopadle do płaszczyzny obrazu). Mechaniczna dokładność ruchu obiektywu wynosi 50 nanometrów, czyli 0,00005 milimetra.