


O sprawie informuje portal gorlice24.pl. W skrzynkach pocztowych domów, w których mieszkają młode osoby mające w tym roku przystąpić do bierzmowania, pojawić miały się oświadczenia sygnowane przez proboszcza parafii w Ropicy Polskiej.
Kandydat do bierzmowania ma oświadczyć "wobec Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie", że nie popiera tzw. "strajku kobiet" oraz "postulatów i żądań sprzecznych z treścią i zasadami naszej katolickiej wiary". Takim miałyby być m.in. udostępniane w mediach społecznościowych treści oraz zdjęcia.
Usunąłem (usunęłam) już ze swego konta powyższe treści, bądź uczynię to w dniu [tu data]. Proszę Pana Boga o przebaczenie moich nierozsądnych zachowań i postanawiam przy pomocy Ducha Świętego, być dzielnym świadkiem i apostołem Chrystusa, Pana Mojego"
- czytamy w oświadczeniu, którego treść publikuje portal gorlice24.pl.
Jak czytamy na stronach portalu, z redakcją "skontaktowali się oburzeni rodzice dzieci, które w tym roku mają przystąpić do sakramentu bierzmowania".
Strajki, o których mowa w oświadczeniu wybuchły w związku z ogłoszeniem przez Trybunał Konstytucyjny niezgodności z ustawą zasadnicza tzw. aborcyjnej przesłanki eugenicznej.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, z aprobatą i "wielkim uznaniem" przyjął decyzję TK.
"Życie każdego człowieka przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo" - czytamy w wydanym 22 X 2020 oświadczeniu.
Dyskusja wśród internautów
W sieci zdania wobec dokumentu, jaki do podpisu kandydatom do bierzmowania miał przedłożyć proboszcz z Ropicy Polskiej, są podzielone. W kontrze krytyce pojawiają się zdania, że nie ma w tym oświadczeniu nic nadzwyczajnego.
I bardzo dobrze. Będąc członkiem KK trzeba kierować się w życiu nauką KK (która dotyczy https://t.co/ufQmRdP0aP. rodziny, społeczeństwa, etyki itd.). Nie można być katolikiem i jednocześnie lewakiem (socjalistą, progresywistą itd.) gdyż to się wyklucza.
— Jakub Andrzejewski (@andrzejewski_jk) January 25, 2021
Bierzmowanie jest sakramentem dojrzałości w wierze. Nie dla wszystkich. Nie musisz tego robić. Po co ci ten sakrament, jeśli nie uznajesz prawd obowiązujących w tej religii. Jestem przeciwna dostępowi do sakramentów dla wszystkich. Ksiądz ma rację.
— Jolanta Sadkowska (@sadkoowska) January 25, 2021
Część internautów wyraża opinię, że nie ma przymusu przystępowania do sakramentu bierzmowania.
Ale nikt nie zmusza tych dzieci do przyjmowania Sakramentu Bierzmowania. Jeżeli nie odpowiada im warunek jego przyjęcia - droga wolna...
— Anka #DDM (@ankam72) January 25, 2021
Nie widzę w tym nic złego. Bierzmowanie to świadome potwierdzenie chrztu. Jeśli ktoś się na nie decyduje to znaczy że potwierdza swoją przynależność do kk. Może więc kilka osób się zastanowi i zrezygnuje z kolejnej okazji do przywiązania się do tej instytucji.
— Tomasz Richter (@TomaszRichter) January 25, 2021
Co na to katechizm?
Katechizm Kościoła Katolickiego w punkcie 1319 tak opisuje, kim powinien być kandydat do bierzmowania:
Kandydat do bierzmowania, który osiągnął wiek używania rozumu, powinien złożyć wyznanie wiary, być w stanie łaski i mieć intencję przyjęcia tego sakramentu. Powinien też być przygotowany do podjęcia zadania ucznia i świadka Chrystusa we wspólnocie Kościoła oraz w sprawach doczesnych.
Wcześniej, w punkcie 1285 KKK, odwołując się do konstytucji "Lumen gentium", wskazuje, że "przez sakrament bierzmowania ochrzczeni jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej".