Nowi członkowie RDS zastąpią Marka Zychla z Konfederacji Lewiatan, Jana Stefanowicza z Business Center Club i Władysława Jefremienko ze Związku Rzemiosła Polskiego.

W Radzie Dialogu Społecznego zasiadają przedstawiciele rządu oraz reprezentatywnych organizacji pracodawców i związków zawodowych.

Prezydent zaznaczył, że zmiany w składzie Rady Dialogu społecznego są związane z tym, że do Rady został przyjęta nowa, szósta już organizacja reprezentującą przedsiębiorców - Federacja Przedsiębiorców Polskich i w związku z tym podmioty obecne dotąd w RDS zdecydowały się ustąpić po jednym miejscu nowej organizacji tak, by jej reprezentacja także była obecna w Radzie.

Andrzej Duda wyraził satysfakcję z takiej decyzji Rady i wyraził nadzieję, że przyjęcia w skład RDS nowej organizacji reprezentującej przedsiębiorców, wzmocni ją. Zwrócił uwagę, że decyzja ta jest podejmowana w trudnym dla gospodarki czasie pandemii koronawirusa. Dodał, że okres pandemii wymaga szczególnych działań, a także szczególnym form wsparcia dla przedsiębiorców.

- Dyskusje na ten temat powinny się toczyć także w ramach Rady Dialogu Społecznego. Także tutaj strona rządowa (...) powinna głos pracodawców słyszeć; powinien być prowadzony ten niezwykle potrzebny dialog

 - powiedział prezydent.

Wyraził nadzieję, że najbliższe miesiące to będzie nowy impuls w pracach Rady i że "będzie to praca nad nowymi rozwiązaniami, które pomogą funkcjonować polskiej gospodarce, przetrwać ten trudny czas".

- A przede wszystkim - w co głęboko wierzę i czego bardzo pragnę (...) - momencie, gdy tylko zakończy się, czy też będzie się kończyła, pandemia koronawirusa, pomogą w tym, by nasza gospodarka mogła wrócić na drogę dynamicznego rozwoju - mówił prezydent.

- Pandemia zagraża zdrowiu i życiu Polaków, tysiącom firm i milionom miejsc pracy - mówił wicepremier Jarosław Gowin. Jak podkreślił, w takich trudnych czasach najwłaściwszą metodą szukania rozwiązań jest dialog i rozmowa, „w której porzucamy partykularne punkty widzenia i szukamy tego co nas łączy, tego co nazywane jest dobrem wspólnym”.

- Naturalnym forum do takiego dialogu, ponad podziałami, ponad partykularyzmami, jest Rada Dialogu Społecznego, która (…) dzięki decyzji pana prezydenta wzbogaca się o bardzo wartościowych członków

 - zaznaczył Gowin.