Biden podkreślił zamiar wzmocnienia wzajemnych stosunków z Francją, najstarszym sojusznikiem USA, w tym współpracy w ramach NATO, i z Unią Europejską - przekazano w komunikacie Białego Domu. Liderzy zgodzili się, że wspólne wyzwania, takie jak zmiany klimatu, pandemia Covid-19 czy światowy kryzys ekonomiczny wymagają bliskiej współpracy, w tym poprzez organizacje międzynarodowe - dodano.

Macron zaznaczył, że pierwsza rozmowa z Bidenem jako prezydentem USA pokazała w jak wielu tematach obaj przywódcy mają wspólne poglądy - poinformowano w komunikacie Pałacu Elizejskiego. Liderzy Francji i USA ustalili, że oba kraje będą współpracować w ramach Światowej Organizacji Zdrowia, by walczyć z pandemią i wspierać w tych wysiłkach najbardziej narażone na kryzys epidemiczny państwa świata.

Przywódcy zgodzili się także współpracować w sferze polityki międzynarodowej, w tym w sprawach dotyczących Chin, Bliskiego Wschodu, Rosji i Sahelu - czytamy dalej w komunikacie Białego Domu.

Macron był jednym z pierwszych światowych przywódców, którzy osobiście rozmawiali z Bidenem jako nowym prezydentem USA. Wcześniej Biden przeprowadził rozmowy z premierem Kanady Justinem Trudeau, prezydentem Meksyku Andresem Manuelem Lopezem Obradorem i premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.