Zagraniczne media podkreślają, że kardynał Józef Glemp przewodził Kościołowi w Polsce w trudnych okresach historycznych, zarówno dla Polski jak i dla Kościoła, wykazując umiarkowanie i pojednawczą postawę.

Francuska agencja prasowa AFP określiła kard. Glempa „prymasem dwóch epok”, który przeprowadził Kościół w Polsce przez lata stanu wojennego i demokratycznych przemian ustrojowych. AFP podkreśla, że kard. Glemp, przez 12 lat był sekretarzem „wielkiego prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego zastąpił w lipcu 1981 r. na mocy decyzji papieża Jana Pawła II”. Agencja przypomina także, że po wprowadzeniu stanu wojennego prymas Glemp apelował zarówno do komunistycznych władz jak i do „Solidarności” o powściągliwość i umiarkowanie i „dążył usilnie do zapobieżenia rozlewowi krwi”. Francuska agencja prasowa zauważa też, że kard. Glemp, choć początkowo niechętny wejściu Polski do UE, później stał się zdecydowanym zwolennikiem akcesji i popierał rząd w negocjacjach z Brukselą.

Informację o śmierci kard. Glempa podała także amerykańska agencja Associated Press, która również zwróciła uwagę, że przewodził on polskiemu Kościołowi w krytycznym okresie historii. Był prymasem przez większość pontyfikatu polskiego papieża Jana Pawła II. Według AP kluczowym momentem w życiu kardynała było właśnie ogłoszenie w grudniu 1981 r. stanu wojennego w celu zgniecenia „Solidarności”. Agencja podkreśla, że kard. Glemp odpierając zarzuty niektórych działaczy opozycji, iż nie stanął wówczas zdecydowanie do konfrontacji z reżimem komunistycznym, wyjaśniał ,że wszelkie podejmowane przez niego pojednawcze gesty miały na celu „zapobieżenie krwawej łaźni w Polsce”.

Sylwetkę i życiorys kardynała Glempa przedstawiła obszernie także niemiecka agencja prasowa DPA. Z kolei włoskie media nazwały kar. Glempa „prymasem trudnych lat stanu wojennego”. Włoskie media w pierwszych informacjach o śmierci prymasa seniora zwracają uwagę na to, że na lata jego posługi przypadły najważniejsze wydarzenia najnowszej historii Polski: narodziny Solidarności, prześladowania opozycji w stanie wojennym, upadek PRL i demokratyczne przemiany 1989 roku.