Media na całym świecie informują o śmierci kard. Glempa

  

Zagraniczne media podkreślają, że kardynał Józef Glemp przewodził Kościołowi w Polsce w trudnych okresach historycznych, zarówno dla Polski jak i dla Kościoła, wykazując umiarkowanie i pojednawczą postawę.

Francuska agencja prasowa AFP określiła kard. Glempa „prymasem dwóch epok”, który przeprowadził Kościół w Polsce przez lata stanu wojennego i demokratycznych przemian ustrojowych. AFP podkreśla, że kard. Glemp, przez 12 lat był sekretarzem „wielkiego prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego zastąpił w lipcu 1981 r. na mocy decyzji papieża Jana Pawła II”. Agencja przypomina także, że po wprowadzeniu stanu wojennego prymas Glemp apelował zarówno do komunistycznych władz jak i do „Solidarności” o powściągliwość i umiarkowanie i „dążył usilnie do zapobieżenia rozlewowi krwi”. Francuska agencja prasowa zauważa też, że kard. Glemp, choć początkowo niechętny wejściu Polski do UE, później stał się zdecydowanym zwolennikiem akcesji i popierał rząd w negocjacjach z Brukselą.

Informację o śmierci kard. Glempa podała także amerykańska agencja Associated Press, która również zwróciła uwagę, że przewodził on polskiemu Kościołowi w krytycznym okresie historii. Był prymasem przez większość pontyfikatu polskiego papieża Jana Pawła II. Według AP kluczowym momentem w życiu kardynała było właśnie ogłoszenie w grudniu 1981 r. stanu wojennego w celu zgniecenia „Solidarności”. Agencja podkreśla, że kard. Glemp odpierając zarzuty niektórych działaczy opozycji, iż nie stanął wówczas zdecydowanie do konfrontacji z reżimem komunistycznym, wyjaśniał ,że wszelkie podejmowane przez niego pojednawcze gesty miały na celu „zapobieżenie krwawej łaźni w Polsce”.

Sylwetkę i życiorys kardynała Glempa przedstawiła obszernie także niemiecka agencja prasowa DPA. Z kolei włoskie media nazwały kar. Glempa „prymasem trudnych lat stanu wojennego”. Włoskie media w pierwszych informacjach o śmierci prymasa seniora zwracają uwagę na to, że na lata jego posługi przypadły najważniejsze wydarzenia najnowszej historii Polski: narodziny Solidarności, prześladowania opozycji w stanie wojennym, upadek PRL i demokratyczne przemiany 1989 roku.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,PAP


Wczytuję komentarze...

Będą edukować najmłodszych o smogu

/ Image by Dimitris Vetsikas from

  

Wolontariusze pracujący na co dzień w międzynarodowych korporacjach z branży usług wspólnych dla biznesu w Krakowie będą edukować najmłodszych o problemach związanych z zanieczyszczeniem powietrza w ramach rozpoczętej drugiej edycji programu "Biznes kontra smog".

Projekt społeczny "Biznes kontra smog" powstał przed rokiem z inicjatywy firmy konsultingowej PwC, pod auspicjami Krakowskiego Alarmu Smogowego oraz Stowarzyszenia Aspire, zrzeszającego największe firmy sektora SSC/BPO/IT w Krakowie. W tym roku zgromadził on 29 firm i organizacji z Krakowa i Małopolski – ponad dwa razy więcej niż przed rokiem.

Jak wskazywano podczas konferencji prasowej, problem zanieczyszczenia powietrza stał się jednym z istotnych wyzwań także dla pracodawców. Z badania przeprowadzonego wśród pracowników firm zrzeszonych w projekcie „Biznes kontra smog” wynika bowiem, że 68 proc. z nich rozważało lub rozważa zmianę miejsca pracy ze względu na zły stan powietrza w obecnym miejscu zamieszkania.

Jednocześnie niemal 80 proc. pracowników na bieżąco śledzi informacje o stanie powietrza w swoim miejscu zamieszkania, a 87 proc. uważa działania sektora publicznego w zakresie poprawy jakości powietrza za niewystarczające. W badaniu wzięło udział niemal 2,5 tys. osób.

„Smog z jednej strony wpływa negatywnie na nasz stan zdrowia czy jakość życia, z drugiej – coraz częściej staje się też decydującym czynnikiem przy wyborze miejsca pracy. Jako biznes mamy ogromne zadanie do wykonania, by uświadamiać dzieci i młodzież, a pośrednio także ich rodziców, do przywiązywania większej wagi do dbałości o środowisko naturalne”

- powiedział partner w krakowskim biurze PwC Bartosz Jasiołek.

Celem „Biznes kontra smog” jest realizacja programu wolontariatu pracowniczego w obszarze edukacji dzieci i młodzieży na temat smogu i czystości powietrza. Organizatorzy zapowiedzieli, że dzięki dołączeniu nowych firm wolontariusze będą mogli dotrzeć ze szkoleniami do jeszcze większej liczby szkół i przedszkoli, nie tylko z województwa małopolskiego.

Zajęcia będą prowadzone przez wolontariuszy przygotowanych wcześniej przez Krakowski Alarm Smogowy. Program jest dostosowany do różnych grup wiekowych. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in. czym jest smog, dlaczego powstaje, jakie zagrożenia niesie dla zdrowia i życia ludzi oraz co można i należy robić, aby oddychać czystszym powietrzem. Wszystkie warsztaty są bezpłatne. Program jest realizowany pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego.

W tej edycji projektu będzie zorganizowany konkurs uczestniczących w nim szkół i przedszkoli, w którym nagrodami będą czujniki czystości powietrza.

Jak podkreśliła współzałożycielka Krakowskiego Alarmu Smogowego Ewa Lutomska, budowanie świadomości wśród mieszkańców i podejmowanie przez nich inicjatywy może skutecznie doprowadzić do zmiany rzeczywistości. To widać na przykładzie Krakowa, gdzie na skutek determinacji mieszkańców wprowadzono całkowity zakaz używania paliw stałych do ogrzewania, co lokalnie przekłada się na poprawę jakości powietrza.

W zeszłorocznej edycji programu 128 wolontariuszy przeszkoliło niemal 10 tys. dzieci. Spotkania odbyły się w 139 szkołach i przedszkolach, przede wszystkim w województwach śląskim i małopolskim, ale także w Łodzi i Opolu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl