Ogromna polska pomoc dla Słowacji

Ponad 10 tys. testów wykonano w punktach pobrań, w Bratysławie, których pracowali medycy z Polski – poinformował w sobotę zastępca dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA dr Artur Zaczyński, który nadzoruje pracę Polaków na Słowacji.

Twiiter @KGPSP

Polscy medycy od sobotniego poranka pomagali testować Słowaków na koronawirusa. W Bratysławie w kilkudziesięciu punktach wraz z miejscowymi lekarzami, pielęgniarkami i ratownikami medycznymi pobierali wymazy do testów antygenowych.

[polecam:https://niezalezna.pl/376262-slowenia-polscy-strazacy-pomagaja-w-testowaniu-na-koronawirusa

Przez cały dzień, w punktach pobierania wymazów, w których ze Słowakami pracowali polscy medycy, wykonano ponad 10 tys. testów. Z tego ok. 60 było dodatnich, czyli świadczących o tym, że pacjent jest zainfekowany koronawirusem.

Zastępca dyrektora CSK dr Artur Zaczyński pracował w punkcie zorganizowanym w szkole podstawowej przy ul. Dodovej. Zespół z jego udziałem przetestował w sobotę 800 osób. Z tego tylko jedna miała wynik dodatni.

Punkty pobrań były czynne od godziny 8 do 18. Przed wieloma z nich ustawiały się kolejki jeszcze przed otwarciem.

- Ponad 10 godzin spędziłem na nogach. Nie ukrywam, że jestem wykończony

- powiedział Piotr ratownik medyczny z Łodzi.

W piątek po południu rządowym samolotem przyleciało 67 medyków z Warszawy i Łodzi. Grupa 67 lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych jest częścią polskiej ekipy liczącej ok. 200 wolontariuszy, którzy w odpowiedzi na apel rządu Słowackiego przybyli z pomocą medyczną.

Testy przesiewowe Słowaków rozpoczęły się w poniedziałek, 18 stycznia i potrwają do 27 stycznia. Mają być przeprowadzane tam, gdzie występują największe ogniska choroby m.in. w Bratysławie i pasie przygranicznym z Polską. 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Polska #MSWiA #Słowacja

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo