Za 3 lata na Bałtyku powstaną ogromne farmy wiatrowe. „To początek transformacji polskiej energetyki”

Zdecydowanie coraz częściej będziemy sięgali po energię odnawialną. Mamy bardzo dobre warunki na Bałtyku: jest wietrznie, nieduża głębokość. Dlatego też będziemy mogli czerpać z niego czystą energię, która docelowo może stanowić aż 20 proc. całej polskiej energii – powiedział Niezalezna.pl wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas. Z naszym rozmówcą poruszyliśmy temat kondycji finansowej spółek skarbu państwa po epidemii oraz kwestię projektu politycznego Szymona Hołowni.

pixabay.com/marliesplatvoet

W piątek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o morskich farmach wiatrowych. Nowe przepisy dają podstawę do tego, by inwestorzy mogli ubiegać się o wsparcie dla rozwijanych przez siebie farm wiatrowych na polskiej części Bałtyku.

Szerzej na ten temat porozmawialiśmy z wiceministrem aktywów państwowych Zbigniewem Gryglasem.

- To bardzo ważne wydarzenie, które daje początek gruntownej przemianie, transformacji polskiego sektora energetycznego. Zdecydowanie coraz częściej będziemy sięgali po energię odnawialną. Mamy bardzo dobre warunki na Bałtyku – jest wietrznie, nieduża głębokość – dlatego też będziemy mogli czerpać z niego czystą energię, która docelowo może stanowić aż 20 proc. całej polskiej energii

– wyjaśnia wiceminister Gryglas.

Nasz rozmówca zwrócił też uwagę na to, że tego typu inwestycja będzie bardzo opłacalna dla polskiej gospodarki, stworzy wiele nowych miejsc pracy, a także pozwoli na rozbudowę portów w mniejszych miejscowościach jak Łeba, Ustka, czy Władysławowo.

- W zeszłym roku byłem w jednym z belgijskich portów obsługujących farmy morskie i to wyglądało jak autostrada statków obsługowych – mówi wiceszef resortu aktywów państwowych.

Ponadto wiceminister Gryglas odniósł się do tematu kondycji finansowej spółek skarbu państwa po pandemii – chodzi m.in. o PLL LOT, którego sytuacja finansowa nie jest najlepsza.

- Wielu specjalistów od gospodarki twierdzi, że świat już nie będzie taki sam po pandemii. Ja jestem większym optymistą i myślę, że szybko wrócimy do naszych dawnych przyzwyczajeń konsumenckich. (…) sektor lotnictwa także powinien wrócić do poprzedniej koniunktury. Nie stanie się to bardzo szybko. Podzielam opinię, że będzie to ok. przyszłego roku – stwierdził wiceminister Gryglas.

Wiceszef resortu aktywów państwowych udzielił nam komentarza również do projektu politycznego Szymona Hołowni i transferów posłów z Koalicji Obywatelskiej – w ostatnich dniach z ugrupowania Borysa Budki do tworu Hołowni przeszła m.in. Joanna Mucha, była minister sportu w rządzie PO-PSL.

- To dowód na to, że Platforma Obywatelska jest w głębokie defensywie, od paru miesięcy zajmuje się sama sobą i nie ma pomysłu na politykę krajową i zewnętrzną

– powiedział nasz rozmówca.

Cała rozmowa do obejrzenia poniżej.
 

 

 

 

 

Źródło: niezalezna.pl

#farmy wiatrowe #energia odnawialna #Zbigniew Gryglas

Jan Przemyłski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo