Polska dotychczas stosunkowo dobrze przetrwała kryzys Covid-19, pandemia pogłębiła pewne problemy, ale jestem przekonany, że uda się je przezwyciężyć - pisze w piątek we francuskim dzienniku "L'Opinion" szef OECD Angel Gurria. To idealny czas, by zainwestować w polskie spółki - ocenia amerykański inwestor Tim Draper.

"Teraz jest idealny czas, by przyjrzeć się inwestycjom w Polsce. Ten region zawsze dysponował świetnymi technologiami, ale teraz zaczyna je łączyć z rynkiem. Jeżeli chodzi o zrozumienie systemu rynkowego Polska wyprzedza inne kraje regionu o całą generację"

tłumaczył jeszcze w ubiegłym roku Draper na łamach branżowego portalu sifted.eu.

Draper jest uznanym inwestorem zajmującym się spółkami sektora wysokich technologii. Jako jeden z pierwszych finansował rozwój chińskich spółek informatycznych, w tym najpopularniejszej w ChRL wyszukiwarki Baidu. Przedsiębiorca inwestował również m.in. w Teslę, Twittera czy SpaceX.

W marcu 2020 roku Draper zaczął współpracować z polskim funduszem OTB Ventures, wspierającym rozwój spółek technologicznych na wczesnym etapie wzrostu. Fundusz na te inwestycje zebrał już 100 mln dolarów. 

"Zaraz zobaczymy złoty wiek Europy Wschodniej"

mówił wówczas Draper.

"Dzięki wsparciu fiskalnemu i monetarnemu udzielonemu przez polski rząd spowolnienie gospodarcze związane z pandemią koronawirusa było (w Polsce) mniejsze niż w większości krajów OECD"

zaznacza sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Gurria zastrzegając, że tak jak wszędzie na świecie, pandemia gwałtownie zakłóciła rozwój polskiej gospodarki, który dotychczas przebiegał bardzo pomyślnie.

Według szacunków OECD PKB Polski w 2020 roku spadł o 3,5 proc., w 2021 wzrośnie o 2,9 proc., a w 2022 o 3,8 proc.

Pandemia pogłębiła niektóre istniejące już problemy i wyzwania dodając też nowe - ocenia Gurria. Wśród najbardziej priorytetowych obszarów, wymagających zmian w polityce publicznej wymienia m.in. polską służbę zdrowia i jej słabe finansowanie (w stosunku do PKB wydaje się na nią o około jedną trzecią mniej niż średnio w OECD); niski wiek emerytalny, który może skutkować ubóstwem osób starszych, zwłaszcza kobiet; zanieczyszczenie powietrza i nadmierne uzależnienie od węgla w energetyce. Gurria wyraża jednak nadzieję, że te problemy uda się przezwyciężyć, a jego organizacja jest gotowa współpracować z Polską przy "projektowaniu, rozwijaniu i wdrażaniu polityk na rzecz lepszego życia w Polsce".

Artykuł Gurrii ukazał się w ramach cyklicznego projektu "Opowiadamy Polskę światu" realizowanego przez Instytut Nowych Mediów. Najnowsza edycja akcji pt. "Dekada Europy Centralnej" skupia się na perspektywach rozwoju ekonomicznego regionu. Europa Środkowa to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów świata - podkreślił w swoim, specjalnie przygotowanym dla tej akcji tekście, prezydent RP Andrzej Duda. Kraje regionu w ciągu najbliższej dekady znacznie zwiększą dochód na głowę mieszkańca i dogonią gospodarki południa Europy - przewiduje z kolei niemiecki ekonomista prof. Timo Baas.

Artykuły m.in. Dudy, Gurrii i Baasa można było przeczytać w weekendowym wydaniu "L'Opinion", jednak napisane na potrzeby projektu teksty są publikowane w mediach na całym świecie. Wcześniejsze edycje akcji zdobywały globalny zasięg, np. teksty o 40-leciu ruchu Solidarność poprzez portale i gazety w 38 krajach dotarły do ponad miliarda osób na całym świecie.Artykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl