Eksperci Rady Medycznej to znani lekarze, naukowcy, w dziedzinie epidemiologii, chorób zakaźnych czy medycyny rodzinnej, którzy doradzają w sprawach epidemii. W specjalnym spocie wideo, który dostępny jest od soboty w mediach społecznościowych Kancelarii Premiera, eksperci opowiedzieli, dlaczego warto się zaszczepić przeciw COVID-19.

"Chcę pojechać na urlop, gdy przyjdą wakacje"

– mówi prof. Robert Flisiak, Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

"Żeby nie zachorować. Chcę być zdrowa" - dodaje prof. Magdalena Marczyńska z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. "Wiem, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna" - zapewnia.

"Bardzo serdecznie Państwa zachęcam, żeby nie było konieczności leczenia w warunkach intensywnej terapii, żeby nie było konieczności stosowania respiratora"

- mówi z kolei prof. Radosław Owczuk, kierownik Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

"Szczepienie pozwoli na powrót do normalności. Na zmniejszenie liczby ograniczeń – pełne funkcjonowanie" - podsumowuje prof. Miłosz Parczewski z Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych.

Poza ekspertami Rady Medycznej w spocie możemy usłyszeć także wypowiedzi szefa KPRM Michała Dworczyka oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

"Jeżeli jesteśmy osobami młodymi, to pewnie szczepimy się przede wszystkim dla bliskich - dla naszego otoczenia" - mówi minister zdrowia. "To ochrona miejsc pracy i wzrost gospodarczy" - podkreśla szef KPRM.

KPRM przypomina, że od 22 stycznia trwają zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 70 lat. Szczepienia rozpoczną się 25 stycznia 2021 r. Zarejestrować się można na kilka sposobów: za pomocą SMS na numer 664 908 556, dzwoniąc na bezpłatną i całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia 989, przez Internet lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Ponadto, każdy, kto skończył 18 rok życia, może zgłosić chęć zaszczepienia się online. Po wypełnieniu formularza, otrzyma mejla z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla odpowiedniej grupy wiekowej lub zawodowej.

W telewizji i Internecie trwa kampania informacyjna pod hasłem #SzczepimySię. Wystartował także spot radiowy, a od 1 stycznia można usłyszeć spoty czytane przez Cezarego Pazurę – aktora i ambasadora kampanii. Kolejnym spotem, który można obejrzeć i usłyszeć w radiu jest spot z udziałem ratowników medycznych. Ponadto na ulicach polskich miast zawisły billboardy. Akcja #SzczepimySię obecna jest także w mediach społecznościowych.

Aktorzy - ojciec i syn zachęcają do zaszczepienia się przeciw Covid. Nowy spot KPRM


Aktorzy - ojciec i syn zachęcają do zaszczepienia się przeciw Covid. Nowy spot KPRM

Kancelaria Premiera uruchomiła również stronę internetową gov.pl/szczepimysie, gdzie znajdują się kompleksowe i sprawdzone informacje na temat szczepionki. Dla obywateli przeznaczona jest również bezpłatna, całodobowa infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, dostępna pod numerem 989.