Dzieci - Anastazja, Klara, Laura, Wiktoria i Maksymilian przyszły na świat niespełna tydzień temu w poznańskiej klinice przy ul. Polnej. Urodziły się w 29. tygodniu ciąży; w poród zaangażowanych było łącznie 30 pracowników szpitala. Waga urodzeniowa dzieci wynosiła od 680 do 1180 gramów.

Jak poinformował poznański magistrat, w tym tygodniu z rodzicami urodzonych w Poznaniu pięcioraczków spotkał się zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.

„Gratuluję Państwu niezwykłych dzieci. Mam nadzieję, że z każdym dniem będą teraz zdrowo rosły i wkrótce wyjdą ze szpitala w dobrej kondycji. Wierzę, że przyniosą Państwu wiele radości”

– podkreślił Solarski.

Na ręce rodziców przekazano drobne upominki dla nowo narodzonych maluchów oraz list gratulacyjny od prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

Rodzice dzieci są mieszkańcami Gniezna. Rzeczniczka gnieźnieńskiego magistratu Anna Dzionek mówiła PAP, że miasto przygotowuje wsparcie dla rodziny. Jak wskazała, to pierwsza w historii Gniezna rodzina z pięcioraczkami.

Według statystyk, szansa na to, że kobieta urodzi pięcioraczki wynosi 1 do 50 mln przypadków. Poprzednie dwa porody pięcioraczków w poznańskiej klinice miały miejsce w 2006 i w 2007 roku.