Wsparcie dla chorych i biednych dzieci jest rezultatem świątecznej, siódmej edycji przedsięwzięcia charytatywnego nazwanego “Świąteczny Uśmiech Dziecka”. Jak wynika z zestawienia przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową (PSFCU) jej członkowie dokonali 4 692 wpłat na łączną kwotę 102 905,57 dolarów.

Jak w latach poprzednich zbiórka pieniędzy dla dzieci odbywała się pod patronatem Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser-Dudy

Unia wyasygnowała 38 390 dolarów na Domowe Hospicjum Dziecięce „Promyczek” w Otwocku, 257 19 dolarów przeznaczyła na „Dom Chłopaków” w Broniszewicach, 24 435 dolarów trafiło do wileńskiego Hospicjum im. Bł. Michała Sopoćko w Wilnie.

Niezależnie od tego 14 361 dolarów pochodzących ze zbiórki wzbogaci kasę nowojorskiej Fundacji Uśmiechu Dziecka (Children’s Smile Foundation). Fundacja wyjaśnia, że jej celem jest niesienie pomocy dzieciom pokrzywdzonym przez los.

„Chcemy im pokazać, że są ludzie, którzy się o nich troszczą, sprawiają, że czują się kochane i pomagają im wyrosnąć na dobrze przystosowanych do życia. (…) Jesteśmy polskimi Amerykanami. W głębi serca wierzymy, że każde polskie dziecko mieszkające w Polsce, USA czy na świecie ma prawo do bezpiecznego, zdrowego i kochającego środowiska”

– opisuje swą misję nowojorska fundacja.

Z informacji wynika, że PSFCU nie pobiera żadnych opłat związanych z zbieraniem funduszy dla dzieci. Do zajmujących się nimi instytucji wpłyną wszystkie zgromadzone przez członków pieniądze.

„Członkowie Naszej Unii po raz kolejny nie zawiedli i okazali olbrzymią hojność. (…) Chciałbym podziękować za każdą, nawet najmniejszą wpłatę, zwłaszcza w tych trudnych dla nas wszystkich czasach pandemii. Prawie 4,7 tys. wpłat od Członków PSFCU w 35 dni, gdy trwała akcja, robi ogromne wrażenie”

- ocenił dyrektor wykonawczy PSFCU, Bogdan Chmielewski.

Zbierają od 2014 roku

Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa organizuje akcję charytatywną „Świąteczny Uśmiech Dziecka” od 2014 roku. Dzięki ofiarności swych członków przekazała łącznie kwotę ponad 834 tys. dolarów 16 hospicjom w Polsce, hospicjum w Wilnie oraz nowojorskiej Fundacji Uśmiechu Dziecka.

Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa została założona przez imigrantów z Polski w 1976 roku na nowojorskim Greenpoincie. Po 44 latach działalności jest uważana za największą polską instytucję finansową poza granicami Polski.

„Nasza Unia obsługuje ponad 104 tysięcy członków PSFCU, a wraz z rodzinami ponad 135 tys. osób. Wartość aktywów PSFCU przekracza 2,3 miliarda dolarów, posiada 20 oddziałów w czterech stanach: Nowy Jork, New Jersey, Illinois (w okolicach Chicago) i Pensylwania” – informuje w swoim prospekcie reklamowym.