Areszt dla pary 18-latków za malowanie po tarczach milicjantów

18-letnia dziewczyna i chłopak w tym samym wieku zostali skazani przez sąd w Mińsku na wyroki kolonii karnej za malowanie napisów na tarczach białoruskich służb bezpieczeństwa – poinformowało w piątek centrum praw człowieka „Wiasna”.

By Flickr.com user "lazyoldsun" - https://www.flickr.com/photos/lazyoldsun/154135940/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1044641

Safija Małaszewicz została skazana na dwa lata, a Cichon Klukocz na rok i sześć miesięcy kolonii karnej. Obojgu zarzucano poważne naruszenie porządku publicznego i niepodporządkowanie się poleceniom milicjantów. Safiję oskarżono również o obrażanie prezydenta.

Oboje uczestniczyli w akcji protestacyjnej w stolicy Białorusi 6 września 2020 r., podczas której sprejami malowali napisy na tarczach. Safija pochodzi z Mińska, a Cichon z Brześcia.

Od ubiegłorocznych wyborów prezydenckich 9 sierpnia na Białorusi dochodzi do protestów przeciwko sfałszowaniu ich wyników. Władze przy pomocy struktur siłowych odpowiedziały na nie bezprecedensowymi represjami, zaś swoich krytyków przedstawiają jako instrument zachodniego spisku. 

 

Źródło: niezalezna.pl, Wiasna

#Białoruś #więzienie #Wiasna

tm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo