W Grecji, która od początku listopada jest zablokowana z powodu nagłego wzrostu liczby infekcji, zanotowano mniejszą presję na publiczny system opieki zdrowotnej. W styczniu ponownie otwarto już szkoły podstawowe i przedszkola, sklepy detaliczne i salony fryzjerskie.

"Po pozytywnej rekomendacji Komitetu Ekspertów szkoły średnie będą otwarte od 1 lutego. Młodzież wróci do klas" - zapowiedziała w piątek minister oświaty Niki Kerameus.

Wana Papawangelu, członkini doradzającego rządowi Komitetu Ekspertów, powiedziała na briefingu, że liczba zakażeń koronawirusem ustabilizowała się w ostatnich tygodniach, a obłożenie oddziałów intensywnej terapii spadło do 44 proc.

Dodała, że ustabilizowały się również liczby nowych infekcji, które wykazują tendencje spadkowe, przy czym nowych przypadków przybywa średnio 477 dziennie.

- Miesiąc po Bożym Narodzeniu możemy powiedzieć, że nie doszło do nasilenia się epidemii, którego się obawialiśmy. Rekomendacja Komitetu dotycząca ponownego otwarcia szkół średnich po 2,5 miesiąca była jednomyślna

 - powiedziała Papawangelu.

Dziś greckie władze ds. zdrowia zgłosiły 585 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 i 28 zgonów osób chorych na Covid-19. Daje to łączną liczbę 151 041 zakażeń od wykrycia w kraju pierwszego przypadku w lutym 2020 r.; zmarło do tej pory 5598 osób.

Pozostałe ograniczenia związane z blokadą kraju - dotyczące głównie restauracji, barów, kawiarni i teatrów - zostały przedłużone o co najmniej tydzień.