"A po co kościół się tam wpakował". Tak posłanka Lewicy komentuje doniesienia o masakrze chrześcijan

"To akurat największy idiotyzm historyczny od bardzo dawna" - napisał szef gabinetu prezydenta Dudy Paweł Szrot, komentując skandaliczny wpis posłanki Lewicy dotyczący masakry chrześcijan w Etiopii. Przypomnijmy, Małgorzata Prokop-Paczkowska informację o rozstrzelaniu ponad 750 Etiopczyków skomentowała wpisem o treści: "A po co kościół katolicki się tam wpakował? Dlaczego nie uszanował miejscowych wierzeń?".

https://twitter.com/SzStachowiak

Prokop-Paczkowska zdaje się nie wiedzieć, że Etiopia jest jednym z najstarszych chrześcijańskich państw świata, oraz że nie ma tam kościoła katolickiego... Pomimo takiej niewiedzy, oburzające jest samo jej nastawienie przy niewątpliwej tragedii, jaka spotkała miejscową ludność. Nic dziwnego, że jej wypowiedź spotkała się z ostrą krytyką.

To akurat największy idiotyzm historyczny od bardzo dawna. Król Etiopii Ezana nawrócił się na chrześcijaństwo niedługo po cesarzu Konstantynie. Tragedia tym większa że Axum to tamtejszy Rzym i Gniezno w jednym, a kościół wzniesiono trzysta kilkadziesiąt lat po Chrystusie

- skomentował na Twitterze Paweł Szrot z Kancelarii Prezydenta.

 

 

Ciekawy komentarz napisał także urodzony w Wielkiej Brytanii Polak, Stefan Tompson, prowadzący patriotyczny kanał na YouTubie (twórca m.in. nagradzanego filmu "W poszukiwaniu Ojczyzny").

Wpis Pani poseł to nie tylko ohydny brak empatii ale również świadectwo ignorancji. Chrześcijaństwo było w Etiopii nim Prorok Mahomet założył Islam. Nawiasem, to w Etiopii jest głównie autokefaliczny Kościół wschodni a nie katolicki. Wieczny pokój etiopskim męczennikom.

- napisał Tompson.

 

 

Sprawa została zgłoszona do Komisji Etyki Poselskiej i do prokuratury - powiadomił o tym prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki (Konfederacja). "Relatywizowanie ludobójstwa jest czymś absolutnie odrażającym" - napisał Winnicki.

Po tym, jak sprawa nabrała dużego rozgłosu, posłanka Lewicy przeprosiła za swój wpis. 

"Bardzo współczuję rodzinom ofiar i ubolewam, że religijne wojny od wieków zbierają krwawe żniwo, i dzieje się to także w XXI wieku. Moją intencją nie było nikogo ranić ani obrazić, wpis był zbytnim skrótem myślowym, przepraszam" - przekazała Polskiej Agencji Prasowej Prokop-Paczkowska.

Według Vatican News, "co najmniej 750 osób zginęło w masakrze przed kościołem Matki Bożej z Syjonu w Aksum w regionie Tigraj". "Ludzie, którzy ukryli się przed napastnikami w świątyni należącej do Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, zostali wyprowadzeni na zewnątrz i rozstrzelani" - napisano.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, twitter.com, vaticannews.va

#lewica #Paweł Szrot #Robert Winnicki #Etiopia #masakra #skandal #Małgorzata Prokop-Paczkowska

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo