"Dziś wszyscy szukają nadziei i optymizmu, dziennikarze, eksperci, czytelnicy. Słowem kluczem jest właśnie +wzrost gospodarczy+. Kto da ludziom nadzieję, ten wygra. Optymistyczna, ale co najważniejsze prawdziwa wizja przyszłości przychodzi z regionu, który ma największą szansę wzrostu. O tym m.in. pisze szef OECD, o tym piszą wybitni ekonomiści, analizując wskaźniki gospodarcze i potencjał wzrostu"

- mówi Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów, inicjatora projektu.

"Inne kraje chcą się dowiedzieć, skąd my czerpiemy tę nadzieję i w jaki sposób nadać impuls prorozwojowy po ustąpieniu pandemii. Pandemia przecież kiedyś minie i kto najlepiej będzie zarządzał sytuacją postpandemiczną, ten będzie wygrywał dla swojego kraju, swojego regionu - wskazuje Mistewicz. - W świecie, gdzie ciągle napływają tylko informacje o lockdownach, takie dane zostaną zauważone. W tym duchu opowiadamy, posiłkując się wyliczeniami ekonomicznych autorytetów, nie tylko Polskę, ale też cały region Europy Środkowej".

Tym razem w światowych tytułach prasowych przeczytamy teksty m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, sekretarza generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Angela Gurii, prezesa warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych Marka Dietla, wybitnych ekonomistów Branko Milanovicia i prof. Timo Baasa, austriackiego dyplomaty i historyka Emila Brixa, a także czeskich ekonomistów Petra Sklenara i Pavla Ryski.

Szef polskiego państwa, pan prezydent Andrzej Duda, w swoim artykule zwraca uwagę, że Europa Środkowa przebyła "długą, udaną drogę" - "od regionu, który przez długi czas prawie nie istniał w świadomości głównych aktorów światowej sceny – do regionu, który jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów globu i aspiruje do kategorii cywilizacyjnych centrów".

"Europa Środkowa może służyć inspiracją, jak pozytywne efekty przynoszą współpraca, tworzenie wspólnych inicjatyw i przedsięwzięć. To dzięki nim Europa Środkowa przestała być, jak w czasach dla nas niepomyślnych, peryferyjną przestrzenią między Zachodem i Wschodem, między imperialnymi potęgami – stała się natomiast strukturą połączoną wielorakimi więziami, świadomą swych interesów i mającą wpływ na bieg spraw europejskich. Udała nam się emancypacja Europy Środkowo-Wschodniej, jesteśmy podmiotem procesów politycznych i cywilizacyjnych"

- zauważa prezydent RP.

W ocenie polskiego prezydenta nasz region "stanowi znakomity przykład, jak potężną, twórczą siłą jest wolność. Wolność, której siostrami są: swoboda gospodarcza, przedsiębiorczość, samorządność", które "otwierają przestrzeń do realizacji śmiałych ambicji i aspiracji".

"Razem z wolnością przychodzi rozwój. Trzy dekady, które minęły od upadku komunizmu, od przełomu w naszym regionie zainicjowanego przez polski ruch +Solidarność+ – to opowieść o wielkim sukcesie gospodarczym, awansie społecznym i cywilizacyjnym, jaki rzadko kiedy dokonał się w dziejach świata w tak krótkim czasie. Polska i cała Europa Środkowa są fascynującym świadectwem możliwości, które daje wolność"

- wskazał prezydent Andrzej Duda.

Natomiast według szefa OECD, Angela Gurii, "Polska wyjdzie z kryzysu związanego z pandemią z mniejszą liczbą blizn niż wiele innych krajów". "Przed pandemią wyniki gospodarcze Polski były znakomite: poziom życia szybko zbliżał się do poziomu najbardziej rozwiniętych krajów w gronie OECD, a stopy bezrobocia i ubóstwa były na historycznie niskich poziomach, znacznie poniżej średniej OECD" - zaznacza Guria w swoim tekście. Zastrzega, że "wszędzie, kryzys COVID-19 gwałtownie zakłócił ścieżkę rozwoju". Według Gurii Polska jak dotąd "radziła sobie dobrze w ograniczaniu strat gospodarczych i spodziewamy się, że w tym roku PKB spadnie o 3,5 proc., po czym wzrośnie o 2,9 proc. w 2021 r. i 3,8 proc. w 2022 r.", a "dzięki wsparciu fiskalnemu i monetarnemu udzielonemu przez polski rząd spowolnienie gospodarcze związane z pandemią koronawirusa było mniejsze niż w większości krajów OECD".

Z kolei prezes GPW zwraca uwagę, że warszawski parkiet jest "dziś jednym z liderów wzrostu odkrywanym przez inwestorów z całego świata".

"Klasyfikacja polskiego rynku kapitałowego w grupie rynków rozwiniętych przykuwa uwagę globalnych inwestorów. Dobitnie pokazał to największy od ponad dekady w CEE i jeden z największych na świecie w minionym roku – debiut Allegro (ponad 2 mld euro). Wysoka wycena, obecność zagranicznych funduszy technologicznych wśród inwestorów i utrzymująca się płynność na obrocie akcjami tylko potwierdzają, że GPW jest rynkiem rozwiniętym w pełnym tego słowa znaczeniu"

- wskazuje Dietl.

Według wybitnego ekonomisty prof. Timo Baasa, "kraje Europy Środkowo-Wschodniej w ciągu najbliższej dekady znacznie zwiększą dochód na głowę mieszkańca tego regionu i dogonią gospodarki południa Europy". "Wysoki poziom wykształcenia, niskie bezrobocie i dostęp do jednolitego rynku wewnętrznego UE zmniejszają podatność na kryzysy i czynią państwa Europy Środkowo-Wschodniej należące do UE atrakcyjnymi lokalizacjami zagranicznych inwestycji bezpośrednich" - pisze makroekonomista z Uniwersytetu Duisburg-Essen.

Projekt "Opowiadamy Polskę światu: Dekada Europa Centralnej" realizowany jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Giełdy Papierów Wartościowych, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty z projektu opublikowane zostały na portalu www.WszystkoCoNajważniejsze.pl. Wcześniejsze projekty z tej serii miały olbrzymi globalny zasięg; w 40-lecie "Solidarności" dotarły do ponad miliarda osób na całym świecie na łamach dzienników i portali w 38 krajach.