W wywiadzie dla "Dziennika Bałtyckiego" Rybicki mówił m.in. o powstaniu i historii Platformy Obywatelskiej, podkreślił, że PO nie jest już jedynym anty-PiSem, co musi wziąć pod uwagę w planowaniu strategii na przyszłość.

"Jako największa partia opozycyjna musi zaproponować pozostałym partiom opozycyjnym mądry plan współdziałania, aby wygrać kolejne wybory i odsunąć PiS od władzy. Aby tak się stało, PO musi zaproponować – tak jak w 2007 roku – taki program, taką wizję państwa, która przekona i pociągnie za sobą większość społeczeństwa"

- powiedział Rybicki.

Podkreślił, że czuje się za Platformę odpowiedzialny jako osoba, która miała swój udział w jej powstaniu.

"Wciąż wierzę, że jesteśmy zdolni, aby nasz potencjał i ideową różnorodność wykorzystać w wewnętrznej debacie, aby odbudować naszą pozycję. Taka debata tylko nas wzmocni. Odejdę z Platformy, jeśli przestanie być partią demokratyczną i jeśli przestanie szanować bliskie mi ideały i wartości"

- powiedział Rybicki.


Platforma Obywatelska kończy dwadzieścia lat. 11 stycznia 2001 r. Andrzej Olechowski, Maciej Płażyński i Donald Tusk ogłosili powstanie nowego ruchu politycznego. Tydzień później, 19 stycznia, zaprezentowano nazwę - Platforma Obywatelska. 24 stycznia odbyła się w Gdańsku pierwsza konwencja stowarzyszenia "Platforma Obywatelska", które później zostało przekształcone w partię.