Jak przekazała spółka Veolia Energia Warszawa, w piątek od godz. 10.00 w rejonie ul. Szareckiego nastąpiła przerwa w dostawach ciepła. Awaria dotyczy ul. Szareckiego 4. Przywrócenie dostaw ciepła planowane jest tam o godz. 15.00.

Ciepła nie ma również od godz. 10.50 na ul. Brązowniczej 1B i Mistrzowskiej 2. Jego przywrócenie planowane jest o godz. 16.

W stolicy w ciągu ostatnich dni wystąpiło już kilka awarii sieci ciepłowniczej. Tylko w czwartek nastąpiła przerwa w dostawach ciepła również w rejonie ul. Brązowniczej 1B, ul. Kondratowicza 49, w rejonie Al. Komisji Edukacji Narodowej 46 oraz Gagarina, Nabielaka, Sułkowickiej i Tatrzańskiej.

W środę wieczorem ogrzewania nie miały z kolei cztery budynki w okolicy ul. Zagłoby oraz po dwa na ul. Keniga i Orląt Lwowskich, we wtorek - kilkadziesiąt budynków w rejonie ul. Tynieckiej i ul. Jagiellońskiej, a w poniedziałek siedem budynków w rejonie ul. Solec.

Natomiast w ubiegły piątek po uszkodzeniu rury sieci ciepłowniczej na ul. Jagiellońskiej ogrzewania nie było w ponad 60 praskich budynkach, później tego dnia do awarii doszło też na Kabatach, a jej skutki dotknęły prawie 20 budynków. Do kolejnej awarii sieci ciepłowniczej doszło także w sobotę na ul. Jagiellońskiej, krótko po naprawie poprzedniej.

We wtorek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba - który był warszawskim radnym - zapowiedział powołanie roboczego zespołu ds. prywatyzacji sieci ciepłowniczej w stolicy. Zespół ma wyjaśnić nie tylko kwestię prywatyzacji sieci ciepłowniczej, ale i zająć się nakładami finansowymi przeznaczonymi na jej konserwowanie.

Spółka odpierała zarzuty, argumentując to tym, że w ostatnich 8 latach średnioroczna liczba awarii spadła o ok. 40 proc., a w modernizację i rozwój sieci zainwestowano od 2011 r. ponad 1,2 mld zł.