Na początku tygodnia wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba poinformował o powołaniu w ministerstwie roboczego zespołu ds. prywatyzacji sieci ciepłowniczej w Warszawie. "Warszawiakom należy się odpowiedź, czy prywatyzacja sieci ciepłowniczej - już z perspektywy wielu lat - była opłacalna i była dobrą decyzją" – wyjaśniał wtedy tę inicjatywę wiceminister klimatu i środowiska.

Pytany o to, kto będzie członkiem tej grupy przekazał, że obecnie trwa zapraszanie jej członków.

"Aktualnie zapraszamy do tego zespołu. W dniu dzisiejszym (czwartek) podpisuję zaproszenie do prezydenta Rafała Trzaskowskiego o wyznaczenie osoby lub osobisty udział w tym zespole"

– powiedział.

W zespole – jak mówił - znajdą się ponadto merytoryczni urzędnicy, którzy znają się na problematyce sieci ciepłowniczej. Ministerstwo zwróci się również do klubów radnych o delegowanie osób do tego zespołu. Konkretne nazwiska osób, które znajdą się w nim zostaną ogłoszone jednak w późniejszym terminie. Ozdoba dopytany, kiedy zespół miałby zacząć działać, poinformował, że "do końca lutego chcielibyśmy zamknąć kwestie organizacji".

Mówiąc z kolei o celach zespołu, wskazał, że oceni on z perspektywy czasu, czy słuszną decyzją, czy też nie było sprywatyzowanie w Warszawie sieci ciepłowniczej.

"Zespół będzie też weryfikował kwestie nakładów na konserwowanie infrastruktury, rozwój, realizację zobowiązań, które były w ramach prywatyzacji"

- dodał. Zespół ma ocenić ponadto, jakie powinny być działania dotyczące kwestii właścicielskiej tej sieci.

Siecią ciepłowniczą dostarczającą ciepło systemowe i ciepłą wodę do 80 proc. budynków w Warszawie od października 2011 r. zarządza spółka Veolia Energia Warszawa będącą częścią międzynarodowej grupy Veolia.

W ciągu ostatnich dni w Warszawie miało miejsce kilka awarii sieci ciepłowniczej. Do najpoważniejszej z nich doszło na ul. Jagiellońskiej na Pradze-Północ. O pierwszej awarii poinformowano w ubiegły piątek. Do kolejnych dochodziło w kolejnych dniach w różnych dzielnicach Warszawy.