"Przywódcy chcą, żeby szczepienia zostały przyśpieszone. W związku z tym zobowiązania dotyczące dostaw szczepionek, podjęte przez koncerny, muszą być dochowane. Przywódcy podkreślili, że szczepionki powinny być dystrybuowane w tym samym czasie"

- powiedział Michel na konferencji prasowej.

"Wszystkie możliwe środki będą brane pod uwagę, żeby zapewnić szybkie dostawy (...) i żeby uniknąć opóźnień"

- dodał, wskazując zarazem, że "powinniśmy się zgodzić na wspólne elementy, które powinny się znaleźć w certyfikatach szczepień do celów medycznych".

"Później zobaczymy, czy i w jakich okolicznościach te zaświadczenia mogłyby być użyte"

- stwierdził.

Odnosząc się do działania wspólnego rynku dodał: "Jesteśmy przekonani, że powinniśmy zachować otwarte granice, żeby zagwarantować dobre funkcjonowanie rynku wewnętrznego. Jednocześnie, w przypadku nieistotnych podróży, restrykcje powinny być brane pod uwagę".

Rosną obawy z powodu nowych wariantów koronawirusa w Europie 

"Mamy powody do nadziei z powodu szczepionek, ale też powody do poważnych obaw z powodu nowych odmian wirusa. (...) Musimy zagwarantować dostawy szczepionek z firm i musimy zapewnić szybkie i efektywne wykorzystanie dostępnych szczepionek"

- powiedziała von der Leyen.

Zapowiedziała też wprowadzenie „ciemnoczerwonych” stref zakażeń w UE tam, gdzie jest szczególnie wiele przypadków Covid-19. "W tych strefach wirus występuje na bardzo wysokim poziomie. Wobec osób podróżujący ze stref ciemnoczerwonych byłby wymagany test przed ich opuszczeniem, jak również kwarantanna po przyjeździe (do punktu docelowego )" - powiedziała. Dodała, że wszystkie nieistotne podróże z tych stref miałaby być "mocno odradzane".