Normalna dyplomacja

  

Projekt ustawy o służbie zagranicznej powinien jak najszybciej przejść drogę legislacyjną i zostać uchwalony jako obowiązująca ustawa. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, którzy od lat walczy o dekomunizację MSZ, mówi o konieczności uproszczenia drogi awansu dla młodych ludzi, który chcą pracować w dyplomacji.

Z kolei minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podkreśla, że niezwykle potrzebne jest trwałe i klarowne rozdzielenie czynnika politycznego od urzędniczego, którego w dotychczasowej strukturze służby zagranicznej, w przeciwieństwie do służby cywilnej, po prostu nie ma. Jeśli wziąć pod uwagę polityczne konotacje dyplomatów i urzędników MSZ, ustawa jest po prostu koniecznością. Nagle okazuje się bowiem, że w dalszym ciągu w resorcie królują stare komunistyczne układy, a najlepszym przykładem człowieka powiązanego ze starym systemem jest obecny ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski. Karierę zaczynał w Zrzeszeniu Studentów Polskich, a urzędnicze szlify zdobywał w biurze rzecznika prasowego rządu PRL Jerzego Urbana. W 1993 r. wraz z dojściem do władzy SLD znalazł się w MSZ. Tacy ludzie nie powinni reprezentować RP za granicą – powinien nareszcie nastąpić koniec czerwonej dyplomacji.
 


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts