Seremet bezradny wobec korupcji w Sądzie Najwyższym?

  

- Moje możliwości są ograniczone – stwierdził prokurator generalny Andrzej Seremet, który wziął udział w dzisiejszym posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka poświęconemu śledztwu w sprawie korupcji w Sądzie Najwyższym. A został zapytany co może zrobić, jeśli Prokuratura Apelacyjna odrzuci jego wniosek o wznowienie postępowania. Szczegóły śledztwa opublikowała „Gazeta Polska” i portal Niezalezna.pl

16 stycznia, prokurator generalny podjął decyzję o przekazaniu umorzonego śledztwa ws. korupcji sięgającej Sądu Najwyższego, do ponownego rozpatrzenia. Problem w tym, że Prokuratura Apelacyjna w Krakowie, która ponownie rozpatrzy sprawę, nie jest zobowiązana do posłuszeństwa i może decyzję o umorzeniu śledztwa, mimo wniosku przełożonego, podtrzymać.

We wrześniu 2012 r. po czterech latach postępowania, Prokuratura Apelacyjna w Krakowie umorzyła tajne śledztwo dotyczące korupcji z lat 2008-2009 m.in. w wymiarze sprawiedliwości. Podstawą umorzenia było uznanie, że CBA zgromadziło materiał operacyjny bez podstawy prawnej i wbrew przepisom o CBA. W toku śledztwa "nie zgromadzono materiałów uzasadniających podnoszenie zarzutów popełnienia przestępstw korupcyjnych wobec sędziów SN".

- Konieczna jest ponowna analiza przede wszystkim przepisów prawnych dotyczących czynności operacyjno-rozpoznawczych prowadzonych przez CBA, bo w ocenie prokuratura generalnego istnieje możliwość odmiennej interpretacji tych przepisów, a mianowicie taka, która pozwoliłaby prokuratorom uznać za dowód wyniki niektórych czynności operacyjno-rozpoznawczych Biura - wyjaśnił rzecznik Andrzeja Seremeta, Mateusz Martyniuk. Przyznał, że nieprecyzyjna redakcja przepisów prawa w tej materii może budzić wątpliwości interpretacyjne.

W rozmowie z Niezalezna.pl Seremet przyznał, że „jego możliwości są ograniczone” jeśli chodzi o wznowienie śledztwa. Oznacza to, iż mimo zgodności stanowisk byłego i obecnego kierownictwa CBA w tej sprawie, a nawet poparciu Prokuratora Generalnego, krakowska apelacja może śledztwo pozostawić jako umorzone.

Prokurator ma prawo do odmienności opinii, a przekazać śledztwo innemu prokuratorowi mógłbym tylko, gdyby zostało ono wznowione – mówił po zakończeniu posiedzenia Seremet, odpowiadając na nasze pytanie o możliwości, jakie mu pozostały w tej sprawie.

- Na kluczowe działania operacyjne Centralnego Biura Antykorupcyjnego zgodę musiał wyrazić prokurator generalny. Obowiązkiem prokuratora generalnego jest ocenienie sprawy przed podjęciem decyzji – mówił na posiedzeniu komisji były szef CBA, obecnie poseł PiS, Mariusz Kamiński. Tymi słowami odnosił się do zarzutów krakowskich prokuratorów w Krakowie, że CBA zgromadziła materiały wbrew prawu.

- Oskarżanie funkcjonariuszy CBA jest zrozumiałe. Jesteśmy dla prokuratury chłopcem do bicia. Informacje były wiarygodne, zgoda prokuratora generalnego była, a teraz prokuratura apelacyjna podlegająca prokuratorowi generalnemu podważa jego decyzje. Jak to się ma do relacji hierarchicznych? Tak naprawdę on oskarża obecnego i poprzednich prokuratorów generalnych – mówił Kamiński.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

NATO reaguje na groźby Putina

Władimir Putin / flickr.com/Andreas Klamm/ creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

  

Jako "nie do przyjęcia" określił Sojusz Północnoatlantycki słowa prezydenta Rosji Władimira Putina, który zagroził rozlokowaniem systemów broni mogących sięgać państw sojuszniczych.

Odnotowaliśmy przemówienie prezydenta Putina. Rosyjskie oświadczenia zawierające groźby o celowaniu w sojuszników są nie do przyjęcia. Wzywamy Rosję, by skupiła się na powrocie do przestrzegania układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) 

- podkreślił w przekazanym oświadczeniu zastępca rzecznika prasowego NATO Piers Cazalet.

Jak zaznaczył, NATO to sojusz defensywny, który jest gotowy bronić wszystkich swoich członków przed wszelkimi zagrożeniami.

Nie chcemy nowego wyścigu zbrojeń, państwa sojusznicze wielokrotnie wzywały Rosję, by w możliwy do zweryfikowania sposób wykazała, że zniszczyła pociski średniego zasięgu 

- zauważył Cazalet.

Przypomniał, że NATO ocenia konsekwencje łamania przez Rosję traktatu INF. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg zapowiadał, że odpowiedź NATO będzie jednomyślna i proporcjonalna. Sojusz nie zamierza rozmieszczać nowej lądowej broni jądrowej w Europie - powiedział.

Rosyjskie pretensje wobec systemu rakietowego NATO są jaskrawą próbą odwrócenia uwagi od naruszenia traktatu INF. Pretensje te są nieuzasadnione i zadawnione. Wielokrotnie mówiliśmy, że obrona rakietowa Sojuszu ma charakter czysto defensywny. Obiekty Aegis Ashore w Rumunii i Polsce są w pełni zgodne z traktatem INF 

- oświadczył Cazalet.

Rosja uważa, że rozmieszczenie systemów Aegis Ashore w ramach infrastruktury amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Europie narusza układ INF.

Putin oświadczył w środę, że jeśli USA rozmieszczą pociski rakietowe w Europie, to Rosja rozlokuje broń, która może być użyta nie tylko wobec terytoriów, z których pochodzić będzie zagrożenie dla niej, ale i wobec tych, gdzie znajdują się ośrodki decyzyjne.

[polecam:https://niezalezna.pl/259659-putin-straszy-europe-i-usa-to-nie-wszystko-w-sprawie-rakiet-zagrozil-tez-donaldowi-trumpowi]

Prezydent mówił o tym w dorocznym orędziu do Zgromadzenia Federalnego - obu izb parlamentu Rosji. Podkreślił, że Rosja nie ma zamiaru jako pierwsza rozmieszczać w Europie pocisków rakietowych, o których była mowa w wypowiedzianym przez USA układzie INF.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl