Veres uznał za oburzające, że sąd pierwszej instancji odrzucił we wtorek pozew wiceprzewodniczącego frakcji Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) w parlamencie węgierskim Imre Vejkeyego przeciwko dziennikowi „Nepszava”, gdzie ukazała się karykatura.

Rysunek przedstawia Jezusa wiszącego na krzyżu, a obok naczelną lekarz kraju Cecilię Mueller, która mówi: „Jego choroba przewlekła spowodowała zawisłość”, jak gdyby oceniała przypadek osoby zakażonej koronawirusem.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że uważa za oburzające oraz dyskryminujące wykorzystywanie do celów politycznych jakiegokolwiek tekstu czy rysunku, który narusza godność chrześcijańskiej lub jakiejkolwiek innej społeczności wyznaniowej albo wyśmiewa jej fundamentalne wartości czy symbole.

Zdaniem Vejkeyego karykatura była sprzeczna z konstytucją i zapisami kodeksu cywilnego dotyczącymi swobód religijnych. W mediach węgierskich pojawiały się jednak również komentarze, że wyśmiewa nie tyle Jezusa, ile praktykę komunikacyjną rządu dotyczącą pandemii koronawirusa i naczelną lekarz.