Do ćwierćfinału awansują po dwie najlepsze ekipy z czterech sześciozespołowych grup. Wszystkie mecze czołowej ósemki turnieju zaplanowano na 27 stycznia - zespoły z "polskiej" grupy zmierzą się z ekipami z grupy III, w której występują: sześciokrotny złoty medalista mundialu Francja oraz Norwegia, Szwajcaria, Portugalia, Islandia i Algieria.

Zmagania w drugiej fazie MŚ (main round - runda główna) podopieczni trenera Patryka Rombla rozpoczną od spotkania z absolutnym outsiderem tej imprezy Urugwajem, który w Egipcie rozegrał tylko dwa spotkania - oba wysoko przegrane - 14:43 z Niemcami i 18:44 z Węgrami. Awansował tylko dzięki temu, że z turnieju wycofała się zdziesiątkowana przez koronawirusa drużyna Republiki Zielonego Przylądka i w tabeli zapisano "Urusom" wygraną wskutek walkowera.

Pojedynek z Urugwajczykami będzie o tyle istotny, że biało-czerwoni powinni podreperować swój bilans bramkowy, przez który zajmują na razie czwarte miejsce w tabeli, za Niemcami, którzy także mają dwa punkty z pierwszej rundy, m.in. wskutek porażki 28:29 z Węgrami, którzy jako jedyni mają komplet punktów.

Drudzy z trzema punktami są mistrzowie Europy Hiszpanie, którzy na inaugurację zaliczyli wpadkę i tylko zremisowali z Brazylią 29:29. Potem okazali się minimalnie lepsi od biało-czerwonych (27:26).

W tej sytuacji, aby znaleźć się w ćwierćfinale trzeba koniecznie pokonać Węgrów i Niemców i liczyć na sprzyjające rozstrzygnięcia w pozostałych spotkaniach, np. bardzo przydałoby się, żeby jakiś punkt urwali tym dwóm zespołom Brazylijczycy, którzy przecież w Egipcie sprawili już jedną niespodziankę remisując z Hiszpanami.

Jak to wcześniej bywało?

Węgrzy nie mogą się pochwalić dotychczas zbyt wielkimi sukcesami. Z mistrzostw świata przywieźli tylko jeden medal - srebrny, ale działo się to dawno temu - w 1986 roku. Pecha mieli podczas igrzysk olimpijskich - pięciokrotnie zajęli w nich... czwarte miejsce. Działo się tak najpierw podczas turnieju w 1938 w Berlinie, a później czterokrotnie przegrywali mecz o brązowy medal - w 1980 (Moskwa), 1988 (Seul), 2004 (Ateny) i 2012 (Londyn).

Przed dwoma laty, w poprzednich MŚ, do których Polacy się nie zakwalifikowali, zajęli 10. pozycję.

Z kolei Niemców biało-czerwoni doskonale pamiętają z racji finału MŚ 2007, w którym przegrali z ówczesnymi gospodarzami turnieju 24:29, chociaż we wcześniejszej fazie turnieju górą była drużyna prowadzona wtedy przez Bogdana Wentę.

Niemcy byli też m.in. triumfatorami mistrzostw Europy w 2016 roku, których organizatorem była Polska. W sumie w dorobku mają jeden złoty, dwa srebrne i jeden brązowy (Rio de Janeiro, 2016) medale olimpijskie, z MŚ przywieźli sześć (3-2-1), a z ME - cztery (2-1-1).

Niemiecki zespół przyleciał jednak do Egiptu w mocno osłabionym składzie, gdyż w obawie przed zakażeniem koronawirusem odmówili gry w turnieju m.in. zawodnicy THW Kiel: Hendrik Pekeler, Patrick Wiencek i Steffen Weinhold oraz Finn Lemke z MT Melsungen. Taką postawę mocno skrytykował m.in. bramkarz reprezentacji, obecnie zawodnik Łomży Vive Kielce Andreas Wolff.

W MŚ w Egipcie po raz pierwszy występują 32 zespoły. Z każdej z ośmiu grup do drugiej rundy awansowały po trzy drużyny. W ten sposób powstały cztery grupy po sześć ekip, z których po dwie najlepsze zagrają w ćwierćfinale.

Areną zmagań reprezentacji Polski, która dostała tzw. dziką kartę na udział w turnieju, nadal będzie New Capital Sports Hall w Wedian, około 50 km od Kairu.

Finał zaplanowano na 31 stycznia w Kairze. Mecze odbywają się bez publiczności.


Składy grup w drugiej fazie MŚ

/Main round - runda główna/

Grupa I: Polska, Hiszpania, Brazylia, Niemcy, Węgry, Urugwaj
Grupa II: Chorwacja, Japonia, Katar, Dania, Argentyna, Bahrajn
Grupa III: Francja, Norwegia, Szwajcaria, Portugalia, Islandia, Algieria  
Grupa IV: Szwecja, Egipt, Macedonia Płn. Rosja, Słowenia, Białoruś 


Tabela i terminarz grupy I (Wedian)

Lp. Drużyna M Z R P Bramki Punkty
1. Węgry 2 2 0 0 73-46 4
2. Hiszpania 2 1 1 0 56-55 3
3. Niemcy 2 1 0 1 71-43 2
4. Polska 2 1 0 1 59-50 2
5. Brazylia 2 0 1 1 52-62 1
6. Urugwaj 2 0 0 2 32-87 0

Terminarz gier grupy I

czwartek, 21 stycznia
Urugwaj - Polska      (godz. 15.30)
Węgry - Brazylia      (18.00)
Hiszpania - Niemcy    (20.30) 

sobota, 23 stycznia
Urugwaj - Hiszpania   (15.30)
Polska - Węgry        (18.00)
Niemcy - Brazylia     (20.30) 

poniedziałek, 25 stycznia
Brazylia - Urugwaj    (15.30)
Hiszpania - Węgry     (18.00)
Polska - Niemcy       (20.30)