Wojewoda śląski dla Niezalezna.pl: Śląsk to elektromobilność i rozwój branży automotive

W Tychach będą powstawały nowe modele samochodów, do tej pory nieprodukowane przez Grupę FCA. Działający na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej inwestor skorzysta z pomocy publicznej. Co istotne także w regionie śląskim w Jaworznie planuje się powstanie fabryki produkującej pierwsze polskie auto z napędem elektrycznym, Izerę. Jaworzno okazało się najlepszą spośród 30 analizowanych przez spółkę "ElectroMobility Poland" lokalizacji w Polsce. Dzięki nowej fabryce pracę znajdzie ok. 15 tys. osób. Pytamy wojewodę śląskiego - Jarosława Wieczorka - czy region ma ambicje stać się Polskim Zagłębiem Elektromobilności i co to oznacza dla mieszkańców województwa.

mat. prasowe

Koncern Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ogłosił, że fabryka Fiata w Tychach od 2022 r. będzie produkować hybrydowe i elektryczne samochody marek Jeep, Fiat oraz Alfa Romeo. Niemała w tym zasługa wsparcia ze strony rządu. Inwestor działający na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) otrzyma pomoc publiczną w formie ulg podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Co ta inwestycja oznacza dla regionu i jego mieszkańców? 

Województwo śląskie pod względem inwestycyjnym to jeden z najatrakcyjniejszych obszarów w Polsce. Planowane w fabryce Fiata w Tychach - przedsięwzięcie, zakładające produkcję hybrydowych i elektrycznych samochodów jest tego znakomitym przykładem. Koncern FCA w piękny sposób inauguruje kolejne stulecie działalności w naszym kraju.

Rozbudowa zakładu jednego z największych producentów samochodów na świecie, to przykład tego jak rząd wspiera wielkie projekty sektora prywatnego, poprzez specjalne strefy ekonomiczne. Fabryka w Tychach jeszcze w tym roku wyprodukuje nowoczesne samochody hybrydowe i elektryczne, które trafią na rynki całego świata. To świadectwo owocnej międzynarodowej współpracy oraz polsko-włoski wkład w rozwój motoryzacji XXI wieku. Dla naszego regionu realizacja tego projektu oznacza przede wszystkim rozwój społeczny i gospodarczy. Inwestycja ta, to nie tylko nowe modele samochodów, ale przede wszystkim nowe miejsca pracy, co szczególnie cieszy. 

Z kolei w Jaworznie będzie produkowana Izera, pierwsze polskie auto elektryczne. Rozpoczęcie inwestycji zaplanowane jest już jesienią 2021 r. Czy województwo śląskie staje się Polskim Zagłębiem Elektromobilności? 

Przejście    w kierunku    bardziej    ekologicznych    środków transportu przekłada się na poprawę jakości powietrza, a troska o otaczające nas środowisko jest jednym z priorytetów rządu. Ta inwestycja to wspaniały sukces polskiej innowacyjnej gospodarki i zysk dla społeczeństwa. Wpisuje się także w sprawiedliwą transformację regionu śląskiego. Elektromobilność – to województwo śląskie. Rozwój automotive – to również województwo śląskie. Chcemy, żeby ten projekt dawał nam przewagę konkurencyjną. I wydaje się, że już nam ją daje, bo to właśnie nasz region wybrano na miejsce inwestycji.  

Co przekłada się na nowe miejsca pracy... 

Ten nowoczesny zakład ma dać pracę 15 tys. miejsc osób – 3 tys. ludzi znajdzie pracę w samym zakładzie, a pozostałych 12 tys. miejsc pracy to zatrudnienie dla dostawców i kooperantów. Trzymam kciuki za powodzenie tej inicjatywy, która niesie szansę nie tylko na dalszy rozwój firm związanych z branżą motoryzacyjną, ale i całego naszego regionu jako Zagłębia - branży związanej z elektromobilnością.

 Źródło: niezalezna.pl

 

Agnieszka Kołodziejczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo