Liczba zaszczepionych wynosi 530 tysięcy osób. W magazynach zostało nam nieco poniżej pół miliona szczepionek - rozpoczął szef KPRM.

Tłumaczył, że „redukcje dostaw wpłynęły na zaburzenie balansu, który staraliśmy się utrzymywać, czyli aby zawsze połowa szczepionek była przechowywana w magazynie”.

- Zmieniliśmy harmonogram w taki sposób, aby osoby, które otrzymały pierwszą dawkę, otrzymały też drugą. Po drugie, aby nie tworzyć żadnych opóźnień ze szczepieniem grupy pierwszej, seniorów powyżej 70. roku życia, zmuszeni byliśmy zwolnić z procesem szczepienia grupy zero

- wskazał Dworczyk.

Podkreślił, że „jeśli producenci będą się wywiązywać ze swoich zapewnień, cały proces powinien przebiegać w prawidłowy sposób”.

Przekazał, że do dziś zarejestrowało się ponad 669 tys. seniorów powyżej 80 roku życia. - Dodając do tego seniorów z DPS-ów, mamy grupę ponad 700 tysięcy pacjentów 80 plus, którzy albo już są szczepieni, albo są umówieni na szczepienie. A to zaledwie pięć dni po uruchomieniu rejestracji - uzupełnił.

- Wyrażamy zadowolenie, że w sposób tak odpowiedzialny seniorzy odpowiedzieli na apel, aby się zaszczepić, aby zadbać o swoje zdrowie. Mamy nadzieje, że te rejestracje w kolejnych grupach będą przebiegały tak dobrze, jak przez pierwsze dni Narodowego Programu Szczepień

- powiedział Dworczyk.