Informując o sukcesie Pueri et Puellae Cantores Plocenses, płocka kuria przypomniała, że chór tamtejszej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który w bazylice tej zapewnia oprawę muzyczną uroczystości religijnych, działa od 23 lat, będąc laureatem wielu nagród na międzynarodowych festiwalach.

„Tym razem płocki chór wziął udział w festiwalu, który odbywał się wirtualnie. Był to międzynarodowy konkurs >>Christmas Inside Roma<< w Rzymie. Zgłosiło się do niego około 40 chórów z całego świata, m.in. z Kolumbii, Kuby, Rosji, Indonezji, Ukrainy i Brazylii. Wysłane przez internet nagranie utworów oceniło jury pod przewodnictwem Pasquale Veleno, wykładowcy wielu włoskich konserwatoriów, który specjalizuje się w dyrygenturze chóralnej”

– przekazała w poniedziałek Płocka Kuria Diecezjalna.

Jak podano w informacji, powołując się na Annę Bramską, dyrygentkę Pueri et Puellae Cantores Plocenses, na „Christmas Inside Roma” chór wystąpił w dwóch kategoriach: „Polyphonic Music do 27 lat”, w której zdobył złoty medal oraz tytuł championa, a drugi złoty medal otrzymał w kategorii „Choreographic Folklore” do 15 lat. „Poza tym solista chóru, Krystian Szymański, otrzymał złoty medal w kategorii Lyric Vocality za wykonanie >>Arii Monestatosa<< Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz >>Piosnki Dudarza<< Ignacego Jana Paderewskiego” – podkreśliła Bramska, cytowana w komunikacie płockiej kurii.

Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses powstał w 1998 r. Prowadzą go Anna i Wiktor Bramscy, którzy przed laty przyjechali do Płocka z Łotwy. Obecnie liczy ok. 120 osób w wieku od 7 do 27 lat, podzielonych na trzy grupy wiekowe. W swym dorobku posiada kilkanaście płyt z repertuarem wielkich dzieł oratoryjnych, a także dwie płyty z cyklu „Pueri et Puellae Cantores Plocenses i organy Katedry Płockiej”.

„Chór ma za sobą liczne trasy koncertowe, uczestniczył w wielu konkursach i festiwalach krajowych i zagranicznych. Zdobył wiele nagród na całym świecie. Przywiózł je już m.in. z Chin, Chorwacji, Słowacji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych i Singapuru. W przeszłości chórzyści wystąpili m.in. przed Janem Pawłem II i na wzgórzu Kahlenberg w Austrii – w miejscu Odsieczy Wiedeńskiej”

– wspomniano w informacji w Płockiej Kurii Diecezjalnej. Jak podkreślono, działalność chóru wspiera Stowarzyszenie Przyjaciół Katedralnego Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku, wybudowana przez biskupa Aleksandra z Malonne w latach 1130-44, jest jedną z pięciu najstarszych w kraju i zarazem jedną z trzech, gdzie spoczywają dawni władcy Polski. To największa nekropolia Piastów z grobami Władysława I Hermana i jego syna Bolesława III Krzywoustego oraz 14 książąt mazowieckich, w tym Konrada I Mazowieckiego, a także księżniczki Gaudemundy-Zofii, córki Wielkiego Księcia Litwy Trojdena, żony Bolesława II Mazowieckiego. W tym roku Środa Popielcowa przypada 17 lutego