Gospodarka Chin w zeszłym roku wzrosła bardziej, niż oczekiwano. Mimo że reszta świata została „zmieciona” przez pandemię koronawirusa, prognozy dla Państwa Środka są optymistyczne.

Według opublikowanych dziś statystyk rządowych, druga co do wielkości gospodarka świata wzrosła w 2020 r. o 2,3% w porównaniu z rokiem poprzednim.

To najwolniejsze roczne tempo wzrostu w Chinach od dziesięcioleci. Od 1976 r. kraj nie miał gorszego roku. Jednak w ciągu roku, kiedy wyniszczająca pandemia pogrążyła główne gospodarki świata w recesji, Chiny najwyraźniej zajęły pierwsze miejsce.

Ekspansja również przerosła oczekiwania. Na przykład Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewidział, że chińska gospodarka wzrośnie w 2020 r. o 1,9%. Jest to jedyna duża światowa gospodarka, której MFW w ogóle spodziewał się takiego wzrostu.

Wydaje się, że obecnie tempo ożywienia również przyspiesza: PKB wzrósł o 6,5% w porównaniu z rokiem poprzednim, szybciej niż wzrost o 4,9% w trzecim kwartale.

Wyniki były lepsze, niż się spodziewaliśmy

poinformował na konferencji prasowej w Pekinie Ning Jizhe, rzecznik Chińskiego Narodowego Biura Statystycznego.

Kraj zrezygnował ze swojego celu wzrostu w ubiegłym roku po raz pierwszy od dziesięcioleci, gdy pandemia zadała dotkliwy cios gospodarce. W pierwszym kwartale PKB skurczył się o prawie 7%, ponieważ duże obszary kraju zostały zablokowane, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Od tamtej pory jednak rząd próbował pobudzić wzrost poprzez duże projekty infrastrukturalne i oferując dotacje pieniężne w celu stymulowania wydatków obywateli.

Produkcja przemysłowa była szczególnie dużym motorem wzrostu, skacząc w grudniu o 7,3% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Pobudzanie chińskich inwestycji w infrastrukturę i nieruchomości było dobrodziejstwem dla krajów takich jak Australia, Korea Południowa i Japonia, które eksportują do Chin.
Handel również był silny. Według statystyk opublikowanych w zeszły piątek, ogólna nadwyżka Chin za rok osiągnęła rekordowy poziom 535 miliardów dolarów, czyli o 27% więcej niż w 2019 roku. Analitycy wskazali, że kraj zyskał na dużym popycie na sprzęt ochronny i elektronikę, ponieważ ludzie na całym świecie pracowali w domu.

Jednak nadal istnieją pewne słabe punkty. Sprzedaż detaliczna nieco straciła na wartości w grudniu, wzrastając o 4,6% w porównaniu do 5% w listopadzie. W ciągu całego roku sprzedaż detaliczna spadła o 3,9%.

Jednak władze oczekują, że ludzie wydadzą więcej pieniędzy w tym roku. Również analitycy z Capital Economics uważają, że perspektywy na najbliższy okres są „dobre”.

Pomimo ostatniego spadku sprzedaży detalicznej, widzimy duży wzrost konsumpcji, ponieważ gospodarstwa domowe tracą nadwyżki oszczędności, które zgromadziły w zeszłym roku

napisał w poniedziałkowym komunikacie Julian Evans-Pritchard, starszy ekonomista Chin w Capital Economics.

W międzyczasie wiatry wywołane zeszłoroczną stymulacją powinny jeszcze przez jakiś czas utrzymywać silną pozycję przemysłu i budownictwa

dodał.


Artykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl