Następuje to w istotnym dla Stanów Zjednoczonych momencie w walce z pandemią, kiedy to według Amerykańskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Prewencji w USA zakażonych jest obecnie 23.8 miliona ludzi. 

Utworzenie największego i najbardziej efektywnego ośrodka szczepień w Los Angeles nie jest przypadkowe. Kalifornia przeżywa obecnie nowojorski moment w kwestii szybkości przyrostu zarażonych i zgonów. Raport na oficjalniej stronie internetowej stanu Kalifornia podaje, że jest to 1.5 % wzrost w stosunku do poprzedniego dnia, czyli 44,593 przypadków dziennie.

Dzisiaj Złoty Stan przekroczył liczbę 3 milionów zainfekowanych COVID-19 a hrabstwo Los Angeles milion - 1 na 10 mieszkańców jest zarażony. Celem lokalnych władz jest szczepienie 20 tysięcy osób dziennie.

Ten 40 milionowy stan otrzymał największą ilość szczepionek w całej Ameryce, ale możliwości dystrybucyjne okazują się być problemem. Lekarze i pielęgniarki są obecnie zajęci leczeniem chorych w przepełnionych szpitalach. Władze apelują między innymi do dentystów oraz studentów szkół pielęgniarskich o pomoc w akcji szczepień.

Wszyscy obecnie uprawnieni do przyjęcia szczepionki, aby ją otrzymać, muszą zarejestrować się prze internet. Cała procedura trwa około 30 minut. Zmotoryzowani nie muszą nawet opuszczać pojazdów, zastrzyk otrzymując siedząc w samochodzie. 

Obecnie 32 stany poza personelem medycznym szczepią seniorów. Gubernatorzy 12 stanów, między innymi Kalifornii, Nowego Yorku, Illinois, Alaski i Teksasu wydali rozporządzenie immunizacji osób po 65 roku życia.