ZAPRASZAMY: https://muzeum.niezalezna.pl/

Gdy w 1830 roku wybuchło powstanie, „Gazeta Polska” zdecydowanie opowiedziała się po stronie walczących, docierając nawet na front, by pośród gradu kul i artyleryjskiego ognia prowadzić ich ku zwycięstwu. Dziś, po prawie dwustu latach od momentu powstania pisma, mamy zaszczyt zaprosić Państwa do odbycia podróży w głąb XIX wieku, którego burzliwy nurt odsłaniać będzie „Gazeta Polska” z lat 1826–1907. Ta ekscytująca wyprawa stanie się możliwa dzięki otwarciu wirtualnego Muzeum Historii „Gazety Polskiej” – trybuny romantyków, powstańców listopadowych, pozytywistów i artystów młodopolskich. 

Wielcy na łamach „Gazety Polskiej”

Podążając przez kolejne sale muzeum przekonamy się o tym, że w czasach, gdy polskie słowo podlegało surowej cenzurze, „Gazeta Polska” była orędowniczką ojczystej literatury i sztuki, bo w nich wyrażała się najistotniejsza treść duchowego życia Polaków. Na jej łamach publikowali najwięksi mistrzowie pióra – Kraszewski, Sienkiewicz, Prus, Orzeszkowa, Konopnicka, Reymont, a ich utwory literackie, szkice, recenzje, listy z podróży, felietony i wspomnienia złożyły się na wielowymiarowy obraz stulecia.  

Toteż wraz z Kraszewskim będzie można przenieść się do czasów pradawnej Słowiańszczyzny, do początków państwa polskiego, zawędrować do Krakowa – duchowej stolicy kraju pod zaborami, aby zwiedzić katedrę wawelską i ujrzeć „olbrzymów czekających na zmartwychwstanie”. Wstępujący do muzeum będą mogli wraz z Sienkiewiczem odbyć spacer po dziewiętnastowiecznej Warszawie, wyprawić się na Dziki Zachód i do złotej Kalifornii, a także odkryć mroczne sekrety dworu Nerona i zejść do katakumb, by wsłuchać się w słowa apostoła Piotra. Prus natomiast w swoich felietonach opowie o klęskach, jakie nawiedziły Warszawę w 1874 roku, Orzeszkowa ukaże problemy współczesnych sobie Polek, a Reymont w swoich wyrosłych z ducha ojczystej ziemi nowelach dotknie bolesnej strony ludzkiej egzystencji. 

Zawsze po stronie narodów walczących o wolność

Zwracając się w stronę rodzimej przeszłości, „Gazeta Polska” wiodła swoich czytelników w progi modrzewiowych dworków, wnikając w ducha ziemiańskiej kultury i obyczajowości. Jednocześnie była propagatorką postępu cywilizacyjnego, wprowadzała w fascynujący świat nauki i techniki, których widomymi symbolami stały się kolej żelazna, londyński Pałac Kryształowy czy niebotyczna wieża Eiffla. Przez prawie sto lat stanowiła dla Polaków prawdziwe okno na świat, opowiadając się po stronie narodów walczących o wolność. Z jej kart poznać mogli losy Greków zrzucających tureckie jarzmo, Belgów powstających przeciwko Holendrom, Włochów dążących do zjednoczenia państwa.

Wszędzie tam, gdzie polska sprawa

Dzieje „Gazety Polskiej” to przede wszystkim dzieje naszej ojczyzny. Wnikanie we wszystkie sfery życia dziewiętnastowiecznych Polaków, jak również w nurt narodowej historii i tradycji, uczyniło ją żywą księgą polskości, współtworzoną przez wszystkich tych, którzy nigdy nie przestali wierzyć w sens słów Stanisława Wyspiańskiego, że „Polska to jest wielka rzecz”.


Wystawę w Muzeum Historii "Gazety Polskiej" będzie można oglądać od 20 stycznia.