Jak opiekować się chorymi w domu?

Porady związane z opieką i pielęgnacją chorego w domu, wskazówki dotyczące uzyskania dofinansowania na sprzęt medyczny i inne przydatne dla opiekunów informacje znalazły się na nowym portalu bliskochorego.pl, stworzonym przez ekspertów z Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio.

Sharon McCutcheon/pixabay.com/service/license/


Niewystarczająca liczba dostępnych profesjonalnych opiekunów medycznych sprawia, że 80 proc. wszystkich osób troszczących się o chorych w domach to opiekunowie rodzinni. Często nie wiedzą oni, gdzie zwrócić się o pomoc, jakie są dostępne usługi czy formy opieki, jak postępować w wielu sytuacjach. Domowi opiekunowie żyją w permanentnym stresie. Obok zagubienia, braku wiedzy i umiejętności opiekuńczych, doskwierają im dodatkowe obciążenia związane z zakupem leków i sprzętu. Często muszą ograniczyć lub nawet zrezygnować z pracy zawodowej, będącej źródłem utrzymania.
- podkreśliła Maria Wieczorek, współtwórczyni i jedna z redaktorek portalu stworzonego przez Puckie Hospicjum.

Pomocą dla osób, które stanęły przed koniecznością objęcia opieką osoby przewlekle chorej w warunkach domowych i potrzebują praktycznych rozwiązań opracowanych przez specjalistów praktyków - lekarza, pielęgniarki, opiekunkę medyczną, rehabilitantkę, dietetyka i psychologa - ma być portal bliskochorego.pl.

Zależy nam na edukacji opiekunów, ze szczególnym naciskiem na uważność na potrzeby chorego, zachowanie poszanowania dla jego autonomii, niezależnie od stanu, w jakim się znajduje.
- dodała Wieczorek.

Opieka domowa w Polsce

Szacuje się, że opiekę domową zapewnia swoim bliskim ok. 2 mln osób w Polsce. Bardzo często przed takim wyzwaniem postawieni zostają z dnia na dzień, kiedy dowiadują się, że bliską osobę trzeba zabrać ze szpitala w momencie, gdy wciąż pozostaje niesamodzielna. To mogą być ich rodzice, którzy potrzebują wsparcia ze względu na podeszły wiek, rodzeństwo walczące z nowotworem albo partner w sile wieku, który nagle doznał udaru lub uległ wypadkowi. Jak podkreślają twórcy portalu, nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy musieli podjąć się obowiązków opiekuna domowego.

Serwis bliskochorego.pl jest dostępny bezpłatnie dla każdej osoby korzystającej z internetu. Nie ma zamkniętych treści, do skorzystania z niego nie jest wymagane logowanie ani zakładanie konta. Każdy obszar pomocy i wsparcia został opracowany przez specjalistów w formie prostych, praktycznych instrukcji z opisem działania krok po kroku - jak należy postępować, czego unikać, jak łatwiej poradzić sobie w danej sytuacji, jakie rozwiązania są bezpiecznym standardem w opiece.

Zawartość serwisu została podzielona na trzy obszary. Pierwszy to opieka nad chorym leżącym, przygotowanie domu, pielęgnacja i mycie, profilaktyka, żywienie i diety, fizjoterapia i postępowanie przy dolegliwościach chorego. Drugi dotyczy radzenia sobie z emocjami - to porady psychologa w zakresie komunikacji z chorym oraz wsparcia dla opiekuna na różnych etapach choroby bliskiego.

Z kolei trzeci dostarczy praktycznych informacji na temat obowiązujących przepisów, dokumentów i formalności m.in. tych, jakie niezbędne są do uzyskania pomocy w opiece. Jak zapewniają eksperci z Puckiego Hospicjum, zebrano tam porady i wskazówki, które są rozsiane w różnych zakamarkach internetu m.in. na stronach ministerstw czy NFZ; w portalu przedstawiono je w zrozumiałej, przystępnej formie.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#zdrowie #choroba #styl życia #opieka domowa #opieka paliatywna #hospicjum

ms
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo