Niemiecki magazyn przeprowadził wywiad z autorami książki „Ostatnia szansa. Dlaczego potrzebna jest nowa architektura świata”. Jednym z nich jest Schroeder, a drugim historyk Gregor Schoellgen.

Były kanclerz Niemiec twierdzi, że obecnej Rosji nie należy utożsamiać z ZSRR, a rozpad Związku Sowieckiego musiał jego zdaniem wpłynąć na kondycję Zachodu.

„Proszę popatrzeć na Polskę i Węgry. Czy to są jeszcze demokracje, czy raczej coraz bardziej państwa autorytarne? Gdzie podziały się wartości w polityce zagranicznej? CDU i CSU nie są nawet w stanie pożegnać się z partią premiera Węgier Viktora Orbana, lecz kooperują z nią w Parlamencie Europejskim”

– dywagował Schroeder.

Według niego wejście do NATO było suwerenną decyzją krajów z Europy Środkowo-Wschodniej, ale już dyskusja o członkostwie Ukrainy czy Gruzji była jego zdaniem „strategią okrążania Rosji”.

Co prawda Schroeder przyznał, że aneksja Krymu była granicą, której Rosja nie powinna przekraczać, ale nie winiłby za to Władimira Putina. Bo, jak twierdzi, w przypadku wejścia Ukrainy do NATO, główny port wojenny Rosji Sewastopol znalazłby się w granicach Sojuszu.

Zdecydowanie odrzucił również sankcje wobec Rosji.


Schroeder był kanclerzem RFN w latach 1998-2005. Później zaangażował się w budowę gazociągu Nord Stream. Od 2017 r. jest szefem rady nadzorczej w rosyjskim koncernie naftowym Rosnieft.