CDU wybiera przywódcę. Stawka jest duża

1001 delegatów wybierze dziś nowego przywódcę niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Kandydatów jest trzech. Zwycięzca ma duże szanse na zostanie kolejnym kanclerzem Niemiec.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. facebook.com/CDU

Podczas internetowej konferencji partyjnej zapadnie decyzja, kto zostanie następcą obecnej przewodniczącej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer. Premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet, były lider grupy parlamentarnej CDU/CSU Friedrich Merz i były minister środowiska Norbert Roettgen ubiegają się o przewodnictwo partii.

Z sondażu telewizji ZDF wynika, że według Niemców żaden z trzech kandydatów na przewodniczącego partii nie ma cech potrzebnych, by zostać kanclerzem federalnym. Nawet zwolennicy CDU i CSU nie widzą możliwości objęcia przez któregoś z nich urzędu kanclerza. Na pytanie, kto najprawdopodobniej poprowadzi CDU w przyszłość, 37 proc. respondentów odpowiedziało, że Merz. Za nim uplasował się Roettgen - z 26 proc. i Laschet - z 25 proc.

CDU powstała po II wojnie światowej i określa się mianem centroprawicowej. Razem z bawarską Unią Chrześcijańsko-Społeczną (CSU) tworzą wspólną frakcję w niemieckim parlamencie. Kanclerz Angela Merkel była przewodniczącą CDU do grudnia 2018 roku.

Z sondażu przeprowadzonego przez telewizję ARD wynika, że gdyby wybory do Bundestagu odbyły się teraz, 35 proc. uprawnionych do głosowania oddałoby głos na CDU/CSU, która rządzi teraz w Niemczech w koalicji z SPD.

W Niemczech rok 2021 jest rokiem "superwyborczym" (Superwahljahr 2021). Najważniejszym wydarzeniem politycznym będą wybory federalne we wrześniu, które wyłonią następcę rządzącej od 16 lat kanclerz Merkel. Wieloletnia szefowa rządu nie wystartuje ponownie w jesiennych wyborach federalnych. W 2021 roku wybrane zostaną też regionalne parlamenty w sześciu krajach związkowych RFN.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Niemcy #CDU

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo