Uważa się, że odmiana B.1.1.7 jest dwukrotnie bardziej zaraźliwa niż obecnie dominująca wersja wirusa. Do końca marca - jak przewiduje CDC - mutacja wykryta po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii odpowiadać będzie za ponad 50 procent wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem w Stanach Zjednoczonych.

Szybkie rozprzestrzenianie się groźnej mutacji zwiększy obciążenia służby zdrowia w czasie, gdy USA przechodzą przez najbardziej dramatyczną fazę epidemii i diagnozują średnio po ponad 200 tysięcy przypadków SARS-CoV-2 dziennie.

Co prawda nowa mutacja nie powoduje, że przejście choroby jest groźniejsze, ale to, że wirus rozprzestrzenia się szybciej oznacza więcej zakażeń i prawdopodobnie więcej zgonów - ostrzega CDC. W związku z tym Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wzywa do natychmiastowego zwielokrotnienia wysiłków w walce z epidemią.

Jak zauważa "Washington Post", mutacje mogą ograniczać skuteczność leków. Naukowcy uważają, że szczepionki prawdopodobnie pozostaną skuteczne, gdyż wywołują silną odpowiedź układu odpornościowego.

Plan szczepień

Większa rola rządu federalnego i mocniejsze wsparcie dla prowincji oraz władz stanowych - oto główne cele planu szczepień przedstawionego przez prezydenta elekta USA Joe Bidena. W przemówieniu w Wilmington pod Filadelfią Biden szczegółowo opisał plan warty 20 miliardów, który jest częścią szerszego proponowanego przez niego pakietu na czas epidemii.

Demokrata optuje za tym, by w szczepieniach kłaść większy nacisk na szczebel federalny - ogólnopaństwowy, zamiast pozostawiać kluczowe sprawy poszczególnym stanom.

Plan kładzie nacisk na polepszenie współpracy ze stanami i lokalnymi dostawcami w celu uruchomienia lokalnych ośrodków szczepień w całym kraju i rozmieszczenia mobilnych oddziałów szczepień na obszarach gorzej skomunikowanych.

Przewiduje również polepszenie wymiany z władzami stanowymi, by te lepiej rozumiały skomplikowany proces i harmonogram dostarczania zamówionych dawek. Niektóre stany skarżą się obecnie na brak jasnych informacji ze strony władz federalnych na temat tego, ile szczepionek otrzymają w danym tygodniu.

Ponad 3 tys. zgonów

3393 Amerykanów zmarło w piątek z powodu Covid-19 - wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Od początku epidemii w Stanach Zjednoczonych zmarły 391 922 osoby zakażone koronawirusem.