- Był człowiekiem o olbrzymiej wiedzy muzycznej, ciekawym świata. Przez wszystkie lata pracy w Akademii (prof. Kopczyński był jej pedagogiem od 1983 r. - przyp. PAP) zgromadził ogromną literaturę do wykładów. Namawiałem go do napisana książki na emeryturze, na którą niebawem miał przejść. W pracy był skrupulatny i zawsze świetnie przygotowany, nic nie mogło pójść tylko "tak sobie", prywatnie - wspaniały kolega o niebywałej kulturze osobistej i fantastycznym poczuciu humoru, bardzo przyjacielski

- wspomina prof. Kopczyńskiego fagocista prof. dr hab. Krzysztof Kamiński.

Janusz Kopczyński urodził się w 1953 roku w Łodzi. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi w klasie oboju prof. Józefa Ciepłuchy (dyplom z wyróżnieniem, 1976). Na X Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów we Włoszakowicach zdobył II nagrodę (1977). Od stycznia 1975 roku był członkiem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej, w której pełnił funkcję pierwszego oboisty. Z zespołem tym wielokrotnie występował za granicą i dokonywał nagrań płytowych. Był również członkiem orkiestry kameralnej "Rubinstein Sinfonietta".

Prowadził działalność solową i kameralną, koncertując w trio obojowym, kwintecie dętym, trio stroikowym i innych formacjach kameralnych (występy m.in. we Francji i w Niemczech). Był członkiem Kwintetu Dętego Filharmonii Łódzkiej "Camerata pro Arte" i Trio Stroikowego Filharmonii Łódzkiej. Współpracował z Orkiestrą Ballet Clasique Paris i orkiestrą Teatru Wielkiego w Łodzi.

Równolegle rozwijał działalność pedagogiczną. Początkowo w Państwowym Liceum Muzycznym w Łodzi (1976-1983), gdzie pełnił też funkcję kierownika sekcji instrumentów dętych, a od 1983 roku w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W Akademii prowadził klasę oboju, pełnił funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego (1999-2005) oraz kierownika Katedry Instrumentów Dętych i Perkusyjnych (2006-2018). W 2014 roku otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych.

Był jurorem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Pełnił funkcję dyrektora Międzynarodowych Akademickich Konkursów Oboistów i Fagocistów w Łodzi w 2008, 2011 i 2014 roku. Działał jako sekretarz Zarządu Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Został uhonorowany Odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2003), Złotą Odznaką Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków (2008), Złotym Medalem za Długoletnią Służbę (2011) oraz Złotym Krzyżem Zasługi (2012).