O północy z czwartku na piątek ruszyły zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 osób z rocznika 1941 i z roczników niższych. Do wyboru mają oni niemal sześć tysięcy przychodni, w których od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień. Na szczepienie przeciw COVID-19 od piątku umawiają się seniorzy powyżej 80. roku życia, a tydzień później ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia.

Dworczyk był pytany w piątek w TVPInfo, jak przebiega rejestracja do szczepień i jak wygląda zainteresowanie seniorów zaszczepieniem się.

- Poza pierwszą godziną, pomiędzy północą a godzina pierwszą, kiedy były pewne problemy techniczne ze złożeniem gotowości do szczepienia, to - poza tym, że w godzinach szczytu bywają zatory na linii informacyjnej - innych problemów nie ma

 - stwierdził szef KPRM.

[polecam:https://niezalezna.pl/374781-pfizer-ogranicza-dostawy-szczepionki-do-ue-ministrowie-to-sytuacja-niedopuszczalna

Jak mówił, od samego początku działa strona internetowa, poprzez którą można się rejestrować na konkretne terminy szczepień; działa infolinia, na której - jak przyznał - czasami jest "bardzo duży natłok telefonów".

- Tylko w ciągu pierwszych 90 minut było powyżej 80 tysięcy połączeń dzisiaj w nocy. W związku z czym czasami trzeba poczekać, ale ten system działa

- zapewnił pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Dworczyk zaznaczył, że rząd będzie regularnie podawał liczbę osób, które zgłosiły się do szczepienia.

- Oczywiście namawiamy seniorów, żeby nie narażali się, nie chodzili osobiście do punktów szczepień

 - podkreślił.

Jak mówił, w punktach szczepień z jednej strony jest sporo osób, a więc istnieje potencjalne ryzyko zakażenia, z drugiej strony obecne warunki pogodowe sprawiają, że lepiej zadzwonić na infolinię 989 lub do własnego POZ-u niż stać w kolejce.

Dworczyk podkreślił, że dla seniorów powyżej 80 roku życia został zarezerwowany cały pierwszy tydzień. "Do 22 stycznia - to jest czas wyłącznie zapisów seniorów powyżej 80 roku życia, by mogli w pierwszym rzędzie zarezerwować dogodne dla siebie terminy" - powiedział minister.

Jak zaznaczył, ze względu na to, "że w ramach unijnego mechanizmu zamówień mamy ograniczony dostęp do szczepionki, to niestety tygodniowo w jednym punkcie zwykle jest około 30 terminów do zaszczepienia się".

-To oczywiście rodzi w różnych miejscach problemy. Tam gdzie jest większa populacja seniorów, tam o zapis jest trudniej

- powiedział szef KPRM. Jak dodał, w związku z tym "jest niewykluczone", że część seniorów będzie musiała pomyśleć o tym, by zapisać się na szczepienie nie w najbliższym im punkcie szczepień, ale być może w tym trochę bardziej oddalonym.