Według Krajowej Prokuratury Finansowej Sarkozy podejrzany jest o "handel wpływami" oraz "tuszowanie przestępstw i wykroczeń", a sprawa dotyczy jego działalności konsultingowej w rosyjskiej firmie ubezpieczeniowej RESO-Garantia, kontrolowanej przez miliarderów Siergieja i Nikołaja Sarkisowów. Jak wyjaśnia AFP, wymiar sprawiedliwości chce zweryfikować, czy były szef państwa "był zaangażowany w potencjalnie przestępcze działania lobbingowe".

Jako pierwszy sprawę ujawnił francuski portal informacyjny Mediapart, według którego wymiar sprawiedliwości śledzi tę sprawę od lata zeszłego roku. Bodźcem do zainteresowania się współpracą Sarkozy'ego z rosyjską firmą był raport podlegającej ministerstwu działań publicznych i rachunków służby wywiadowczej Tracfin, w którym zawarta była kwestia opłacania byłego prezydenta przez RESO-Garantia.

"Prokuratura stara się zweryfikować, czy były prezydent działał jedynie jako konsultant, co byłoby całkowicie legalne, czy też prowadził potencjalnie przestępcze działania lobbingowe w imieniu rosyjskich oligarchów"

- pisał Mediapart.

Według portalu Sarkozy otrzymał na początku 2020 roku 500 tys. euro w ramach zawartej w 2019 roku umowy doradczej, której wartość w sumie wynosiła 3 mln euro. "Tracfin odkrył istnienie tego przelewu i złożył raport do Krajowej Prokuratury Finansowej" - informował Madiapart.

Grupa ubezpieczeniowa RESO-Garantia jest własnością dwóch rosyjsko-ormiańskich braci, miliarderów Sarkisowów, którzy potwierdzili Mediapartowi, że zatrudniali Sarkozy'ego jako "specjalnego doradcę" i "przewodniczącego strategicznego komitetu doradczego zarządu".

Założona w 1991 roku RESO-Garantia jest jedną z wiodących firm ubezpieczeniowych w Rosji. Specjalizuje się w szczególności w ubezpieczeniach komunikacyjnych i ma 11 mln klientów. W 2007 roku francuski ubezpieczyciel AXA zawarł z akcjonariuszami RESO-Garantia umowę nabycia 36,7 proc. udziałów w tej spółce za około 810 mln euro. Według Mediapart, AXA jest głównym klientem kancelarii Realyze, której współzałożycielem w 1987 roku był Sarkozy.