Nieprzesłuchani świadkowie katastrofy

Trzech bohaterów „Anatomii upadku”, świadków ostatnich sekund lotu Tu-154M nr 101, twierdzi, że nie byli przesłuchiwani ani przez polską, ani przez rosyjską prokuraturę – mówi autorka filmu Anita Gargas.

kadr z filmu "Anatomia upadku"
Trzech bohaterów „Anatomii upadku”, świadków ostatnich sekund lotu Tu-154M nr 101, twierdzi, że nie byli przesłuchiwani ani przez polską, ani przez rosyjską prokuraturę – mówi autorka filmu Anita Gargas.

Kierowca autobusu, motocyklista oraz pracownik pobliskiego zakładu byli świadkami ostatnich sekund tragicznego lotu rządowego tupolewa. Ich zeznania są sprzeczne z tym, co znalazło się w raportach MAK‑u i Millera.

Nikołaj Szewczenko, kierowca autobusu z Pieczerska do Smoleńska, mówi, że widział samolot, który przelatuje nad szosą. Według oficjalnych wersji to właśnie nad drogą tupolew miał lecieć odwrócony podwoziem do góry, po wykonaniu półbeczki. – Szedł bardzo nisko. Myślałem, że spadnie na drogę. Ale miał pozycję taką, jak się podchodzi do lądowania, brzuchem w dół. Zrozumieliście jak? Kołami w dół – mówi Szewczenko zdumionym dziennikarzom.

– Rozmawialiśmy przynajmniej z trzema świadkami ostatnich sekund lotu tupolewa, którzy twierdzą, że nie byli przesłuchiwani ani przez polską, ani przez rosyjską prokuraturę – mówi autorka filmu „Anatomia upadku”, dziennikarka „Gazety Polskiej” Anita Gargas.

Prokuratorzy wojskowi nie chcą ujawnić, czy rozmawiali z bohaterami filmu. – Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie dysponuje protokołami przesłuchania ponad 1000 świadków. Jednocześnie nie podaje do publicznej wiadomości danych osobowych ani informacji na temat treści ich zeznań – mówi rzecznik prasowy kpt. Marcin Maksjan.

Na pytanie, czy śledczy zapoznali się już z filmem „Anatomia upadku”, kapitan potwierdza, że otrzymali już jego egzemplarz oraz wniosek o załączenie materiału jako dowodu. Nie zapadła jeszcze decyzja w tej sprawie.

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Katarzyna Pawlak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo