Rosyjska propaganda sukcesu

  

Rosjanie postrzegają się jako potęgę gospodarczą. Według styczniowego sondażu Funduszu Opinii Społecznej 43% z nich uważa swój kraj za państwo o przodującej na świecie gospodarce. Tymczasem prawda jest zgoła inna. "Część rosyjskiej produkcji odpowiadająca poziomowi światowemu wynosi zaledwie 15% produkcji ogółem" - informuje portal politykawschodnia.pl.  Zdaniem polityków opozycji także polski rząd mami obywateli propagandą sukcesu.


43% Rosjan uważa swój kraj za państwo o przodującej na świecie gospodarce, 51% uważa, że Rosja jest krajem bogatym, 54% uważa, że w Rosji panuje wolność, natomiast aż 66% sądzi, że świat uważa Rosję za kraj bogaty.

W tym kontekście nie może nas dziwić pewność z jaką władze promują wśród swoich obywateli ideę modernizacji całego kraju opartej o projekt Skołkowo. Dużo gorzej wyglądają jednak notowania tego projektu wśród obeznanych z tematem ekspertów rosyjskich. To oni przezwali je “zogniskowaną modernizacją” zlokalizowaną w jednym miejscu.  Bez oporu porównują ją do czasów sowieckich, w których tworzono sieć miasteczek akademickich.

100 lat temu rosyjski fizjolog I.P. Pawłow, poświęcił swój wykład noblowski właściwościom umysłu Rosjan nazywając go „oranżeryjnym”- rozwijającym się w cieplarni. Porównanie to bardzo pasuje do projektu Skołkowo, czyli prób wyhodowania rzadkiego kwiatu innowacji. Kwiat ten nie stanie się jednak panaceum dla trudnej sytuacji całej rosyjskiej gospodarki.

- Nie zastąpi on sobą większej liczby małych i średnich firm związanych z sektorem naukowym, ba, całego sektora! Elitarne skołkowskie  wykształcenie zawiśnie w próżni totalnego braku kapitału na prace wdrożeniowe, naukowy serwis, braku masowego dopływu nowych technologii i współczesnych metod zarządzania - pisze dziennikarz portalu politykawschodnia.pl Zbigniew Wierzbicki.

Rozwijanie pól innowacji to trudna, długa i niezwykle droga droga. W Skołkowie, w lokalnej skali na razie, następują zaledwie przygotowania do pracy w warunkach międzynarodowej kooperacji, konkurencji i wprowadzania współczesnych technologicznych standardów światowych. To bardzo dobrze, ale w skali całej Rosji bardzo mało. A przecież i w mikroskali projekt ten napotyka na problemy– przypomnijmy, że znany Amerykanin Stephen Lawrence Geiger, w grudniu ubiegłego roku porzucił swoją pracę na stanowisku głównego dyrektora wykonawczego funduszu Skołkowo.

Rosyjscy eksperci twierdzą, że część rosyjskiej produkcji odpowiadająca poziomowi światowemu wynosi zaledwie 15% produkcji ogółem. Zużycie podstawowych środków trwałych oceniane jest na 78%, a po zaspokojeniu potrzeb przemysłu maszynowego pojawi się konieczność odnowienia linii kolejowych oraz elektroenergetycznych.

Zdaniem europosła Prawa i Sprawiedliwości Zbigniewa Kuźmiuka, podobnie należy analizować sukcesy ogłoszone przez premiera Tuska. - Wydaje się,że także Polacy , którzy do niedawna” łykali” te wszystkie po wielokroć ogłaszane obietnice Premiera bez żadnych zahamowań, teraz już tak łatwo omamić się nie dadzą. Zwłaszcza ,że coraz bardziej ten swoisty wirtualny „Matrix” sukcesów tego rządu odbiega od rzeczywistości. Wydaje się, że nawet osobiście uprawiana przez Premiera Tuska propaganda sukcesu, nie przyniesie oczekiwanego przełamania zjazdu po równi pochyłej popularności rządzącej Platformy - uważa polityk.


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polityka Wschodnia,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Byli opozycjoniści murem za Rachoniem! Napisali list w obronie wolności słowa

Michał Rachoń, / TVP Info/printscreen

  

Działacze opozycji antykomunistycznej wystosowali list otwarty do władz Telewizji Publicznej, w którym apelują o przywrócenie do pracy Michała Rachonia i Krystiana Krawiela, którzy zostali zawieszeni po emisji w programie "Minęła 20" satyrycznych "plastusiów" Barbary Pieli. Pod listem podpisali się miedzy innymi Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Ryszard Majdzik, czy Krzysztof Wyszkowski.

Redaktorzy Michał Rachoń i Krystian Krawiel zostali odsunięci od redagowania i prowadzenia programów w TVP Info po jednej z audycji „Minęła 20”, w której - zdaniem przełożonych - znalazła się wywołująca kontrowersje animacja.

Byli opozycjoniści zwracają się z apelem o przywrócenie red. Rachonia i red. Krawiela do pracy.

Zwracamy się do władz Telewizji Publicznej z apelem o przywrócenie do pracy dziennikarzy Pana Michała Rachonia i Pana Krystiana Krawiela. Uznajemy odsunięcie ich od pełnienia obowiązków za niesprawiedliwą i nieuzasadnioną sankcję godzącą w swobodę wypowiedzi

- zaznaczają opozycjoniści w liście do władz TVP.

W takiej sytuacji czujemy się w obowiązku zabrać stanowczo głos - walczyliśmy o wolność słowa w czasach komunistycznych, niektórzy z nas za opór wobec władzy stosującej cenzurę zapłacili bardzo wysoką cenę. Nie możemy bierni przyglądać się sytuacji, w której uczciwy, rzetelny dziennikarz, laureat Nagrody Głównej Wolności Słowa za odważne przeciwstawienie się zmowie milczenia mediów podczas zeznań prezydenta Bronisława Komorowskiego, jest w wolnej Rzeczypospolitej karany za przeciwstawianie się kłamstwu i manipulacji

- czytamy dalej w apelu.

Pod listem podpisali się: Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Krzysztof Wyszkowski, Andrzej Rozpłochowski, Ryszard Majdzik, Andrzej Kołodziej, Tomasz Moszczak, Adam Borowski, Stanisław Fudakowski, Stanisław Szukała, Alojzy Pietrzyk i Andrzej Szkaradek.

facebook.com/Ryszard Majdzik

[polecam:https://niezalezna.pl/254998-centrum-monitoringu-wolnosci-prasy-w-obronie-rachonia-apel-o-przywrocenie-do-pracy] Wcześniej apel o przywrócenie do pracy Michała Rachonia i Krystiana Krawiela wystosowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: facebook.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl