Jak zaznaczył wiceszef MSWiA, we wspomaganie narodowego programu szczepień przeciwko Covid-19 zaangażowanych jest wiele polskich służb, m.in. Państwowa Straż Pożarna i OSP.

- Strażacy - w szczególności ochotnicy - będą prowadzić akcję informacyjną. Będą dystrybuowali materiały informujące o szczepieniach m.in. o tym, co zrobić, aby się zaszczepić

- zaznaczył Wąsik. Dodał, że następnym krokiem, kiedy rozpoczną się szczepienia seniorów, będzie pomoc strażaków ochotników w dowożeniu osób potrzebujących do punktów szczepień.

- Wiemy, że Ministerstwo Zdrowia zaplanowało to na czas po 22 stycznia. Strażacy będą wtedy pomagać samorządowcom w akcji dowożenia osób niepełnosprawnych, osób starszych, już wykluczonych - także komunikacyjnie w pewien sposób - do punktów szczepień - powiedział wiceszef MSWiA.

Podkreślił, że jednostki OSP, które wezmą udział w akcji, otrzymają finansowanie w kwocie 5 tys. zł. - Będzie to rekompensata poniesionych przez strażaków kosztów - zaznaczył.

W całym kraju działa ponad 16 tys. jednostek OSP i blisko 700 tys. strażaków ochotników. Około 4,5 tys. jednostek OSP jest wpisanych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Od wtorku ruszyła zapowiadana organizacja transportu dla osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko Sars-Cov2, w tym osób niepełnosprawnych. Związane z tym koszty samorządów w 80 proc. sfinansuje rząd.

Na wniosek samorządów dofinasowanie transportu na szczepienia zostało tak rozszerzone, że obejmie m.in. dowóz osób powyżej 70. roku życia mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.

Zgodnie z zapowiedziami rządu każda z gmin do 15 stycznia zorganizuje wyodrębnioną linię telefoniczną dla mieszkańców, po to, by każdy potrzebujący mógł uzyskać transport do punktu szczepień.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker zapowiedział, że rząd dofinansuje również etat koordynatora gminnej infolinii, na którą będą mogli się zgłaszać chętni do skorzystania z transportu na szczepienie.