Zgodnie z decyzjami ogłoszonymi 17 grudnia ub.r. przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, od 28 grudnia początkowo do 17 stycznia 2021 r. zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia - m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. Ponadto, wciąż obowiązują zasady dotyczące funkcjonowania sklepów czy kościołów. W przestrzeni publicznej obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, w środkach komunikacji publicznej obowiązują limity pasażerów i zakazane są zgromadzenia powyżej pięciu osób. Obostrzenia zostały przedłużone do 30 stycznia.

W Polsce pojawiają się informacje o buncie przedsiębiorców. Zapowiadają otwarcie swoich biznesów. Wiceminister Olga Semeniuk podała, że zrobiła przegląd prasy niemieckiej i brytyjskiej w kontekście firm i protestów przedsiębiorców przeciwko obostrzeniom.

Okazuje się, że te nastroje i emocje po 10 miesiącach walki z pandemią są mniej więcej na tym samym poziomie w całej Europie i wydaje się że na świecie. Przedsiębiorcy ogłaszają wielkie otwarcia. Polska nie jest tutaj żadnym wyjątkiem

– podała.

Zaznaczyła, że ministerstwo rozwoju w konsultacjach międzyresortowych, jak i z podmiotami takimi jak PFR, BGK, czy ARP – które przygotowują instrumenty finansowe zwrotne i bezzwrotne dla przedsiębiorców – opracowało program wsparcia dla subregionów – dla 200 gmin.

W ubiegłym tygodniu uruchomiona została nowa tarcza finansowa, która opiewa na kwotę ponad 20 mld zł. Po pierwsze jeżeli dana gmina ponosiła koszty w ramach inwestycji w latach 2016-2020 może ubiegać się o środki finansowe z budżetu państwa do wysokości 8 mln zł. Drugie narzędzie dotyczy pierwszego kwartału tego roku. Jeżeli przedsiębiorca skorzystał z ulgi od podatku od nieruchomości, to również gmina może te środki otrzymać, a tym samym przedsiębiorca może skorzystać z tej ulgi. To jest program wyliczony na 1 mld zł. My nie stawiamy kropki i nie mówimy „nie” innym przykładom. Po północy została uruchomiona Tarcza Finansowa 2.0. również dla turystyki. Codziennie apeluję i proszę przedsiębiorców o rozwagę

– zaznaczyła.

Pytana o konkretne terminy powiedziała: „Mam nadzieję, że w ciągu kilku tygodni będziemy mogli mówić o odmrażaniu i etapowości”.

Będziemy w pierwszej kolejności rekomendowali otwarcie centrów handlowych

– podkreśliła.

"Musimy pamiętać, że przed nami jest być może III fala pandemii. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć konkretnych terminów - dodała.

Podając przykład brytyjski i gwałtownych ruch dotyczący całkowitego lockdownu spowodowany zachorowaniami rzędu 60 tys. dziennie.

"My nie chcemy pozwolić na to, by w Polsce taka sytuacja miała miejsce. Chcemy jak najszerzej odciążyć służbę zdrowia i zabezpieczyć zdrowie i życie Polaków. Dwa najbliższe tygodnie chcemy poświęcić na analizę sytuacji ze względów epidemiologicznych"

– mówiła wiceminister.