O zapowiedzi zmian informuje włoska prasa podkreślając, że tym samym przywrócony zostanie stan sprzed decyzji poprzedniego szefa MSW, lidera Ligi Matteo Salviniego, który w 2019 roku zalecił wykreślenie „rodzica 1” i „rodzica 2” z dokumentów. Wprowadził je lewacki rząd Matteo Renziego w 2015 r.

Salvini nie krył, że zmiany wprowadzone przez włoską lewicę podsycały spór ideologiczny:

Będziemy bronić naturalnej rodziny opartej na związku mężczyzny i kobiety.
- argumentował Salvini przywracając „ojca” i „matkę” do dokumentów.

W duchu politycznej poprawności

Jak wykreślenie „matki” i „ojca” z dokumentów tłumaczy minister Luciana Lamorgese? W interpelacji w Izbie Deputowanych przekonuje, że przywrócenie określenia „rodzic 1” i „rodzic 2” ma na celu „zagwarantowanie zgodności z normami , wprowadzonymi przez regulamin UE i rozwiązanie problemów sygnalizowanych przez inspektora danych osobowych” w związku z dekretem z 2019 roku.

Szefowa włoskiego MSW przypomniała, że inspektor danych osobowych zwrócił uwagę na to, że sformułowanie „ojciec” i „matka” wywołało „mocną krytykę z punktu widzenia ochrony danych oraz nieletnich w przypadkach, gdy osoby sprawujące odpowiedzialność rodzicielską nie są identyfikowane z postacią matki czy ojca”.

Przy wszystkich problemach, jakie są we Włoszech, w rządzie zajmują się tym, by wykreślić „ojca” i „matkę” z dowodu tożsamości dla małoletnich, by zastąpić ich rodzicem 1 i 2. Im szybciej pójdą do domu, tym lepiej.
- napisał na twitterze Matteo Salvini.